BANJALUKA, Jedan doktor nauka i devet magistara, odnosno specijalista, nalaze se među 17.730 lica bez zaposlenja, koja su na evidenciji banjalučke filijale Zavoda za zapošljavanje. Najveći broj nezaposlenih je sa srednjom stručnom spremom – 11.619, dok njih 1.586 ima visoku stručnu spremu.
Potvrdio je ovo “Glasu Srpske” rukovodilac banjalučke filijale Zavoda za zapošljavanje Jovan Kalaba.
– Na jedan spisak stavljamo one koji žele i traže posao dok na drugu listu stavljamo one koji se prijavljuju samo zbog ostvarivanja određenih prava i kad im je potrebno uvjerenje o nezaposlenosti. Tako se u junu u Zavod prijavilo 663 lica, dok je sa evidencije brisano ukupno 1.800 lica. Sa evidencije je skinuto 460 lica koja su dobila posao, a 1.340 po drugim osnovama – rekao je Kalaba.
Prema njegovim riječima, nezaposleni se moraju javljati na Biro svaka dva mjeseca radi traženja zaposlenja i da ne bi bili brisani sa evidencije.
– Brisanje sa evidencije i gubitak novčane naknade prijeti svima koji odbiju posao koji odgovara njihovim stručnim kvalifikacijama i radnim sposobnostima, dok lica koja budu uhvaćena da rade “na crno” na godinu gube pravo da se prijave na Biro – pojasnio je Kalaba.
Još je dodao da su, prema školskoj spremi, najbrojniji kvalifikovani radnici, jer njih 6.237 čeka zaposlenje.
– Potom slijede tehničari sa srednjom stručnom spremom – 5.382, a veliki je broj nekvalifikovane radne snage – 3.347 koja je bez posla – istakao je Kalaba.
Pedesettrogodišnji metalostrugar, koji nije želio da mu objavimo ime, ističe da se redovno javlja na Biro.
– Radio sam u metalskoj industriji i poslije 25 godina radnog staža postao sam prekobrojan. Danas je teško naći posao u ovim godinama, jer svi hoće mladu radnu snagu koja je obrazovana, govori starne jezike i barata računarima. Nama, starijim generacijama, koje nisu imale uslova za obrazovanje i da sve to nauče, ostaje da se nadamo da ćemo jednog dana dobiti uhljebljenje. Do tada nam ne preostaje ništa drugo nego da se snalazimo na razne načine kako bismo zaradili za koru hljeba – rekao je naš sagovornik.
I mlađi koje smo zatekli na Birou tvrde da je i njima podjednako teško naći posao.
– Roditelji su se borili da mi obezbijede uslove da završim fakultet računajući da će mi tako obezbijediti bolju budućnost. Redovno se javljam na Biro nadajući se da će se ukazati prilika za neki posao. Još nema ništa. Nekad me pozove neko od rođaka koji drže privatne firme i traže da im pomognem oko nekih sitnijih poslova, pa na taj način zaradim sebi džeparac – kazao je Srđan Marčić.
Invalidi i borci
Na evidenciji banjalučkog Biroa za zapošljavanje na posao čeka 386 ratnih vojnih invalida, kao i 2.043 učesnika rata, te 554 članova porodica poginulih boraca Vojske Republike Srpske.
Po starosnoj strukturi, najviše nezaposlenih je u starosnom dobu između 45 i 50 godina – 2.360. Glas Srpske