NJUJORK, U srijedu je na Wall Streetu S&P 500 indeks porastao, nakon tri dana klizanja, jer je ulagače ohrabrila poruka američke centralne banke da će i dalje podržavati ekonomiju monetarnim mjerama.
Dow Jones ojačao je 0,39 odsto, na 14.546 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,67 odsto, na 1.558 bodova, a Nasdaq indeks 0,78 odsto, na 3.254 boda.
Nakon dvodnevne sjednice, čelnici Feda poručili su juče da će nastaviti s programom otkupa državnih i hipotekarnih obveznica u vrijednosti od 85 milijardi dolara mjesečno jer je nezaposlenost još uvijek visoka.
Premda je centralna banka poručila i to da će pratiti moguće rizike od vođenja takvih politika, njeno saopštenje ohrabrilo je ulagače jer to znači da će Fed, uprkos protivljenju nekoliko njegovih zvaničnika, i dalje voditi politiku rekordno niskih kamatnih stopa i štampanja svježeg novca kako bi podstakao kreditiranje i rast ekonomije.
Zbog toga su kiparski finansijski problemi juče pali u drugi plan. Nakon što je tamošnji parlament odbio kontroverzni prijedlog evrozone o oporezivanju depozita u bankama, nastavljeni su pregovori o uslovima po kojima bi ta članica evrozone mogla dobiti 10 milijardi evra međunarodne pomoći kako bi izbjegla bankrot.
Premda se radi o maloj zemlji, ulagači se plaše da bi kolaps tamošnjeg bankarskog sistema mogao izazvati rast kamata na obveznice prezaduženih članica evrozone i tako produbiti recesiju u tom bloku.
Ipak, zabrinutost ulagača je splasnula. Nakon što je u prva dva dana ove sedmice skočio za otprilike 25 odsto, juče je VIX indeksa ‘straha’ Čikaške berze opcija pao 12 odsto, što pokazuje da ulagači manje osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cijena akcija.
I na većini evropskih berzi cijene su akcija juče porasle. Frankfurtski DAX ojačao je 0,68 odsto, na 8.001 bod, a pariški CAC 1,43 odsto, na 3.829 bodova. Londonski FTSE indeks oslabio je, pak, 0,13 odsto, na 6.432 boda. Hina