BANJALUKA, Članovi udruženja “Švajcarski franak” okupili su se danas u Banjaluci zahtijevajući od nadležnih institucija da se uključe u rješavanje problema kredita vezanih za švajcarski franak.
Predsjednik ovog udruženja Brane Milošević rekao je da je u Republici Srpskoj oko 50.000 građana ugroženo kreditima u švajcarskim francima, a da je zbog, kako je naveo, nemogućnosti postizanja dogovora s bankom, neophodna intervencija nadležnih institucija.
Milošević je rekao novinarima u Banjaluci, tokom protestnog okupljanja članova Udruženja održanog ispred zgrade Hipo Alpe Adria banke AD Banjaluka, da bi najbolje rješenja bilo kada bi banka fiksirala kamatnu stopu švajcarskog franka na onu koja je bila aktuelna na dan ugovaranja kredita, dodajući da je u Mađarskoj zakonom tako nešto riješeno.
Uprave Hipo Alpe Adria banke AD Banjaluka i Hipo Alpe Adria banke DD Mostar su ranije podsjetile na pravosnažnu presudu Okružnog sud u Banjaluci, kojom je potvrđrnszakonitost ugovaranja kredita sa valutnom klauzulom u švajcarskim francima.
Uprave Hipo banaka u BiH donijele su odluku o odobravanju olakšica namijenjenih korisnicima kredita sa valutnom klauzulom u švajcarskim francima s ciljem lakšeg servisiranja njihovih kreditnih obaveza.
Prema navodima iz banke, olakšice uključuju: konverziju u kredit sa valutnom klauzulom u EUR, uz smanjenje kamatne stope i otpis nekoliko rata uz mogućnost prolongiranja roka otplate kredita, te mogućnost fiksiranja kursa švajcarskog franka na 1,628501 KM za jedan franak, odnosno na kurs koji je važio 15. januara 2015. godine formiranjem balon otplate sa kamatnom stopom na balon račun od jedan odsto.
Period trajanja balon otplate kredita može biti minimalno tri godine, a maksimalno do kraja otplate kredita. Iz Hipo banake su ranije naveli da je ova ponuda konačna te da o dodatnim ponudama neće pregovarati. Srna