BEOGRAD, Porodilje u Srbiji koje su istovremeno i vlasnice malih radnji već mjesecima plaćaju duple doprinose za penzijsko osiguranje, iako je to u suprotnosti za zakonom i Strategijom za podsticanje rađanja. U Uniji poslodavaca Srbije procjenjuju da je najmanje 5.000 oštećenih žena, pa poručuju da će, u njihovo ime, pokrenuti postupak pred Ustavnim sudom i žalbu Međunarodnom sudu u Strazburu ”ukoliko država ne nađe rješenje”.
Ženama koje imaju svoje radnje, a koje su iskoristile porodiljsko odustvo, u međuvremenu, stižu rješenja Poreske uprave na osnovu kojih naknadno moraju da plate doprinose. Oni u prosjeku iznose između 175.000 i 200.000 dinara, a dostižu i cifru od pola miliona.
– Poreska uprava je prošlog ljeta, bez ikakavog povoda, počela drugačije da tumači zakon, donijet još 2004. godine – objašnjava Nataša Cupać-Pavlovski, savjetnik za pravne poslove i socijalni dijalog u UPS. – U Poreskoj upravi su to obrazložili time da se prvi doprinos plaća zbog zarade koju ostvaruju kao preduzetnice, a drugi zato što im država plaća naknadu za vrijeme porodiljskog odsustva koju oni tretiraju kao dodatni prihod?!
Na apsurdno tumačenje zakona je ukazao i zaštitnik građana, pa je donio i preporuku Ministarstvu finansija da se odmah obustavi takva praksa i da se vrati novac porodiljma. Nisu ga poslušali.
– Odluka Ministarstva finansija da ne sprovede preporuku znači insistiranje organa izvršne vlasti da se zakon primjeni nepovoljnije po građane, iako je nadležni državni kontrolni organ utvrdio da je to pogrešno – smatra zaštitnik građana Saša Janković. – A ako u Ministarstvu insistiraju na tome da zakon nalaže plaćanje doprinosa, tada bi neko morao biti odgovoran što svih ranijih godina doprinos nije naplaćivao i budžetu nadoknaditi sav novac.
Ni izmjenama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje se, po svemu sudeći, neće ispraviti nepravda. U dokumentu čije je usvajanje trebalo da bude na dnevnom redu posljednje sjednice Vlade, kako saznajemo, nema odredaba koje se tiču porodilja preduzetnica.
Mišljenje im nije važno
U Poreskoj upravi kažu da su, prije nego su uveli praksu dvostrukog plaćanja, zatražili mišljenje Ministarstva rada i socijalne politike. Ono je, prema tumačenju ombudsmana, moglo ali i nije moralo, da se tumači na način na koji je to učinila Poreska uprava.
– Uprkos tome što je mogao da se izabere povoljniji način za građane, u Poreskoj upravi to nije učinjeno – zaključuju u kancelariji zaštitnika građana. Novosti