BANJALUKA, Porodične firme čine jedan od ključnih temelja svjetske ekonomije, i u najrazvijenijim zemljama ostvaruju više od 50 odsto GDP-a, stvaraju više od 60 odsto zaposlenosti i otvaraju 75 odsto novih radnih mjesta.
Iako je u industrijskim zemljama 70 odsto firmi u rukama porodica, ujedno 70 odsto tih porodičnih firmi ne preživi transfer iz prve u drugu generaciju, dok 95 odsto porodičnih firmi ne nadživi treću generaciju, navodi se u saopštenju Centra za edukaciju Pro Educa.
To je često posljedica nedostatka pripreme narednih generacija da savladaju zahtjeve proširenog poslovanja, prepoznaju sve jake strane svoje firme, a slabosti otklone u najboljoj mjeri. Slična situacija se može očekivati i sa porodičnim firmama kod nas.
Kako bi došli do ovih informacija o porodičnim firmama kod nas, Centar za edukaciju Pro Educa, sproveo je dva istraživanja o porodičnim firmama. Drugo istraživanje, na uzorku od 208 porodičnih firmi iz Republike Srpske realizovano je u periodu od 01.12.2012. do 30.01.2013.g.
“Prema rezultatima drugog istraživanja oko 80 odsto firmi posluje manje od 20 godina. Njih 89,90 odsto osnovane su od strane trenutnog vlasnika, 7,7 odsto je naslijeđeno, a 1,9 odsto kupljeno. Ovi podaci govore i o činjenici da je 74 odsto firmi u “rukama” prvog vlasnika, kod 23,6 odsto rukovodeću ulogu ima druga generacija, a samo 1 odsto naslijedila je i njima upravlja treća generacija vlasnika, što najdirektnije upućuje na veliki izazov generacijske tranzicije koji nas očekuje” izjavila je Jagoda Matrak, izvršna direktorica Pro Educe.
Vlasnici porodičnih firmi imaju veliko povjerenje u članove svoje porodice i u 47,6 odsto slučajeva za važne odluke konsultuje upravo članove svoje porodice, njih 29,8 odsto isključivo samostalno donosi odluke, a oko 20 odsto se savjetuje sa drugim stručnim osobljem, koje spade u kategoriju tzv. “neporodičnih” menadžera. Povezano sa tim, vlasnici porodičnih firmi, njih 64,4 odsto na visokim pozicijama nemaju praksu da zapošljavaju “neporodične” menadžere.
Veliki broj porodičnih firmi osjetilo je posljedice svjetske ekonomske krize, 89,5 odsto, što je uzrokovalo i značajan procenat onih kojima su se prihodi smanjili, u 59,6 odsto slučajeva. Manji broj njih, u posljednjim godinama uspio je da poveća prihode, oko 20 odsto.
Ovo su samo neki od pokazatelja koji potvrđuju potrebu za ozbiljnim pristupom i aktivnostima u pravcu unapređenja poslovanja porodičnih firmi kod nas. Iz tog razloga Centar za edukaciju Pro Educa 15. i 16. maja će kao sljedeći korak u okviru projekta organizovati Prvi poslovni forum u BiH pod nazivom “Porodične firme – stub razvoja ekonomije”.