BANJALUKA, Tokom prva četiri mjeseca ove godine u RS je naplaćeno 153,36 miliona KM direktnih poreza, što je za četiri odsto, ili 6,56 miliona KM, više u odnosu na isti period prošle godine.
Istovremeno se na tekuće račune Poreske uprave RS po osnovu doprinosa slilo 418,92 miliona KM, što je za dva odsto, odnosno 8,38 miliona KM, manje u odnosu na prva četiri mjeseca prošle godine, pokazala je uporedna analiza podataka naplaćenih javnih prihoda Poreske uprave RS za navedeni period.
Stavke s najvećim učešćem u direktnim porezima su u prva četiri mjeseca zabilježile blagi trend rasta ili nepromijenjen bilans naplate.
Tako je obim prikupljenih poreza na dobit u ovom vremenu skočio za pet odsto, odnosno 3,07 miliona KM, dok je naplata poreza na dohodak ostala procentualno nepromijenjena, te je zaključno sa krajem aprila iznosila 83,24 miliona KM.
U okviru stavke direktnih poreza najveći skok, od čak 187 odsto, zabilježen je u segmentu poreza na nepokretnosti. Naplata ovih poreza je sa 1,93 miliona KM, koliko je iznosila u prva četiri mjeseca 2012, skočila na 5,53 miliona KM u ovoj godini.
Sa druge strane, kada je u pitanju analiza strukture naplate doprinosa, vidljivo je da su prihodi za doprinose Fonda zdravstvenog osiguranja pali za šest odsto, što je za 9,57 miliona KM manje u odnosu na isto vrijeme prošle godine. Tako je ukupan iznos naplaćenih doprinosa za ovaj fond za ovaj period iznosio 156,65 miliona KM.
Pad naplate od tri odsto, odnosno oko pola miliona KM, zabilježen je i kod stavke naplate doprinosa za Fond dječje zaštite, za koji je tokom prva četiri mjeseca prihodovan 16,1 milion KM.
Miloš Todorović, ekonomski analitičar Udruženja ekonomista – SWOT, ocijenio je da su analizama ovog udruženja još na početku 2011. godine predvidjeli scenario pada priliva novca po osnovu dohodaka.
“Mjera ekonomske politike Vlade RS, kojom je prije gotovo dvije i po godine ukinut neoporezivi dio dohotka, kratkoročno je donijela veći priliv novca po ovom osnovu, ali je dugoročno pokazala ogromne manjkavosti. Naime, ovo je bio prevelik pritisak na privredu. Mnoge firme su morale da otpuste radnike i zbog toga se sada bilježi pad prihoda po ovom osnovu”, rekao je Todorović.
Prema njegovom mišljenju, nastavak trenda smanjenja prihoda od doprinosa biće nastavljen, upravo zbog činjenice da preduzeća teško podnose trenutno predviđena izdvajanja za njih.
Stavka ostalih javnih prihoda, u okvirima izvještaja naplate javnih prihoda za prva četiri mjeseca ove godine zabilježila je blagi trend rasta od jedan odsto, odnosno za 1,17 miliona KM, tako da su ovi prihodi sumarno na kraju aprila prikazali cifru 97,67 miliona KM.
Izvještaj Poreske uprave RS prikazao je da je od početka godine i zaključno sa krajem aprila u RS na račune javnih prihoda ukupno leglo 662 miliona KM, što je procentualno nepromijenjen iznos u poređenju s istim vremenom prošle godine. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo opteretite GRADJANE I PRIVREDU i naprimajte jedno milion ipo ljudi na teret budzeta i jašite nas.,