BEOGRAD, Vlada Srbije uskoro bi trebalo da usvoji nacrt novog zakona o porezu na imovinu. Prema najavama ministarke finansija, Diane Dragutinović, najveći broj građana će ubuduće ovu obavezu izmirivati gotovo u identičnom iznosu kao i do sada, dok će vlasnici vrijednih nekretnina osjetiti progresivno povećanje poreza. Dakle, za luksuzne vile i stanove gazde će izgleda morati da odriješe kesu. Međutim, u agencijama za promet nepokretnosti upozoravaju da bi novi propisi i te kako mogli da pogode i one sa plićim džepom, pa prije nego prosljedi zakon Skupštini Srbije na usvajanje, Vlada realno treba da sagleda situaciju na terenu.
Ministarka Dragutinović navodi da je zakon već mogao da bude donijet da je Srbija kompletno pokrivena katastrom nepokretnosti. Zato će novi propisi biti zapravo samo prelazno rješenje dok ne bude ustrojena jedinstvena svojinska evidencija. Zakon će, tvrdi ministarka, biti jednostavniji, što će omogućiti i jednostavniju poresku prijavu i administriranje. Predviđena je jedinstvena stopa za preduzeća, kao i jedinstvena stopa za građane. Poreska osnovica će biti vrijednost, koja simulira tržišnu, ali će i dalje biti potcjenjena, obećava ministarka.
– Prema našim saznanjima porez na imovinu će se obračunavati po jedinstvenoj stopi od 0,4 odsto tržišne vrednosti, koju će utvrđivati nadležna uprava prihoda – kaže Kaća Lazarević, suvlasnica agencije “Alka”.
– Trenutno, uprava prihoda obračunava porez na prenos apsolutnih prava prilikom kupoprodaje nekretnina po višoj skali nego što je to realno, pa se plašim, da to ne bude praksa i prilikom obračuna poreza na imovinu, da procenjena vrednost nekretnine bude zapravo veća od trenutne tržišne. Bojim se da tada prigovori i žalbe građana neće biti uvaženi. Cene nekretnina su pale, i dalje imamo korekcije “na dole”, ali izgleda da samo upravi prihoda cene rastu.
Osim izmjenjene poreske osnovice i poreske stope predviđeno je i umanjenje poreza na ime amortizacije, ali kako ističe, suvlasnica “Alke”, najviše do 40 odsto, dok je ranije bio slučaj da ta povoljnost ide i do 70 odsto. To će, kaže, biti još jedan segment po kojem će se porez znatno uvećati.
– Po članu domaćinstva porez će se umanjivati za 10.000 dinara – ističe Lazarevićeva. – U novom prijedlogu ostaje da stariji od 65 godina, koji žive u stanu manjem od 65 kvadrata imaju pravo na umanjenje poreske obaveze i do 75 odsto. Pitanje je da li zakonodavac zna da baš u svim velikim kućama ne žive samo imućni građani, već da na primjer na Senjaku i Dedinju stanuju i starosjedeoci, koji su u tim zdanjima rođeni. Da li će ovaj zakon natjerati mnoge da prodaju nekretnine, jer ovakav porez mogu da plate samo oni koji imaju više kuća i stanova ali oni ne čine većinu poreskih obveznika.
Mladi bračni parovi
Država treba da vodi računa i o mladim bračnim parovima, koji su zahvaljujući kreditima došli do krova nad glavom. Primjera radi, nov stan od 40 kvadrata na Lekinom brdu, koji na tržištu vrijedi 80.000 evra, uprava prihoda procjenjuje na 100.000 evra i na bazi te cifre obračunava porez na prenos apsolutnih prava. Ako bi se primjenila ta skala, vlasnik bi umjesto 200 evra godišnjeg poreza na imovinu po budućim propisima trebalo da plati 400. Olakšica nema, jer je riječ o novogradnji. Novosti