BEOGRAD, Iako je Vlada Srbije preuzela dugovanja za obavezno socijalno osiguranje za preduzetnice koje su na porodiljskom bolovanju – do danas ništa nije urađeno. Iz poreskih uprava i dalje stižu rješenja o dugovanjima. U Uniji poslodavaca Srbije tvrde da se zbog toga gase firme čiji su vlasnici žene, a manje je i novoosnovanih preduzeća.
Problem dugovanja preduzetnica koje su na porodiljskom bolovanju ili odsustvuju zbog njege djeteta za doprinose još uvijek nije rješen, iako je Vlada na sebe preuzela tu obavezu socijalno-ekonomskim sporazumom potpisanim u aprilu, a koji je potvrdila svojom odlukom u junu.
Kada je Vesna Obrenović, poslije 22 godine lječenja i više neuspjelih pokušaja vantjelesne oplodnje, ostala u drugom stanju, nije slutila šta je čeka. Kako je trudnoća bila visoko-rizična, morala je da miruje.
Prodavnicu nije mogla da zatvori, jer bi to značilo da se nekoliko radnika nađe na ulici, a ona i suprug bez jedinog izvora prihoda. Poslije tri godine iz poreske uprave stigla joj je opomena da uplati 830.000 dinara duga sa kamatama, jer je u toku njenog porodiljskog odsustva radnja radila.
Preduzetnica Vesna Obrenović kaže da je platila prvu opomenu, ali da je poslije nepunih 10 dana stigla nova opomena odnosno rješenje o prinudnoj naplati.
“Da bi izbjegla da mi blokiraju račun, što je lančana reakcija, kasnite sa doprinosima za radnike, kasnite sa platama, kasnite sa PDV-om i nalazite se prosto u začaranom krugu, bila sam prinuđena da pozajmim novac da bi rješila ta dugovanja”, navodi Obrenovićeva.
U Uniji poslodavaca Srbije smatraju da unutar državnih institucija ne postoji volja da se problem rješi.
Posladavci predlažu promjenu zakona
Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije rekao je da je rješenje da se promjeni Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje u skladu sa preporukom Zaštitnika građana.
“Međutim, mi smo imali jednu čak potpuno drugačiju situaciju da su praktično i Vlada i Skupština potvrdile ovaj zakon o obavezama za obavezno socijalno osiguranje i da se i dalje ova praksa nastavlja”, ističe Rajić.
Jedan od učesnika u razgovorima, ministar za rad Srbije Rasim Ljajić, smatra da je dogovor postignut u okviru Socijalno-ekonomskog saveta najbolji mogući u datim okolnostima.
Ministar kaže da će ubuduće na jednak način biti tumačene odredbe tog zakona, a da će država sama platiti vlastitu grešku.
“Prema tome, za one porodilje preduzetnice koje nisu platile, a treba da plate poreze i doprinose, država će izdvojiti 50 miliona dinara ukupnih sredstava, kako bi za sve njih uplatila poreze i doprinose”, naveo je Ljajić.
U ministarstvu finansija Srbije, koje je glavni pregovarač, nismo uspjeli da dobijemo odgovor kada će tih 50 miliona dinara biti i uplaćeno kao i šta će biti sa preduzetnicama koje su dug ili bar njegov dio – izmirile. RTS