ZAGREB, Od 1. septembra poreski inspektori u Hrvatskoj krenuće u pravi pohod na trgovačke lance i šoping centre, saznaju hrvatski mediji iz krugova bliskih ministru finansija Slavku Liniću.
Nakon upornih prigovora da izbjegava “krupne”, a moć demonstrira na “sitnim ribama”, ministar Linić odlučio je, izgleda, da promijeni takav imidž i stane na kraj glavnim generatorima nelikvidnosti u Hrvaskoj, prenosi regionalni portal Seebiz, pozivajući se na pisanje Slobodne Dalmacije.
Hoće li Linić veletrgovine, poput Konzuma, Plodina, Lidla, Merkatora, Interspara, Kauflanda ili Tomija, zaista, disciplinovati ostaje da se vidi, ali se već sada zna da se na ovom poligonu neće primarno demonstrirati nemilosrdni poreski standardi prema viškovima u blagajnama, kakvi su se primjenjivali u kafićima i drugim ugostiteljskim lokalima, navodi list.
Izvjesna tolerancija na manje viškove kuna u blagajnama veletrgovina je doduše logična zbog tamošnjih cijena koje se najčešće ne izražavaju u zaokruženim iznosima, tako da će u fokusu porezničkih nadzora u veletrgovinama biti zakonom propisani rokovi plaćanja dobavljačima.
Kazne poslovnim subjektima za koje se utvrdi prekoračenje rokova plaćanja kreću se od 10.000 pa sve do milion kuna. Sankcija neće biti pošteđeni ni menadžeri, odnosno osobe odgovorne za poslovanje veletrgovina, kojima se i privatno mogu izreći kazne od 1.000 do 50.000 kuna, dodaju u Ministarstvu finansija.
List dalje navodi da u praksi niko od kupaca, velikih trgovačkih firmi ne poštuje navedene rokove, tako da ako Linićevi inspektori zaista upadnu u centre, biće im relativno jednostavan posao, jer ništa lakše od utvrđivanja datuma ulaska robe, izdavanja fakture, do dana plaćanja.
Ali, kada utvrde nezakonitosti, inspektori ne mogu da zatvore trgovine, već mogu jedino da ispišu kaznu u vidu optužnog prijedloga koji ide na prekršajni sud.
Poznajući efikasnost sudova i rokove rješavanja predmeta, efekti tih kontrola mogli bi se osjetiti tek za godinu ili dvije, zaključuje list. Tanjug