BANJALUKA – Štednja stanovništva u bankama u BiH na kraju novembra prošle godine iznosila je 17,23 milijarde maraka što je za 1,56 milijardi KM više u odnosu na isti mjesec 2023. godine.
Pokazuju to podaci Centralne banke BiH prema kojima je godišnja stopa rasta depozita stanovništva oko deset procenata.
Prema njihovoj računici, ukupni depoziti na kraju jedanaestog mjeseca lani iznosili su 33,26 milijardi maraka i za 2,33 milijarde KM su bili veći u odnosu na isti mjesec godinu ranije.
Podaci pokazuju da je godišnja stopa rasta ukupnih depozita iznosila 7,5 odsto, a pojedinačno gledano, rast su zabilježili svi sektori izuzev vladinih institucija, koje su upisale pad depozita za 260,4 miliona KM.
„Godišnji rast depozita registrovan je kod sektora stanovništva za deset procenata, privatnih preduzeća za 867,3 miliona KM ili 12,3 odsto, nefinansijskih javnih preduzeća za 25,8 miliona KM ili 1,3 odsto, te ostalih domaćih sektora za 129,9 miliona KM ili 7,2 odsto“, naveli su iz Centralne banke BiH.
Osim štednje, rasla su i zaduženja u bankama. Podaci Centralne banke BiH pokazuju da su ukupni krediti domaćim sektorima na kraju novembra prošle godine iznosili 25,58 milijardi maraka, što je za 9,8 odsto više u odnosu na novembar 2023. godine.
Od ukupnog iznosa kredita na zaduženja stanovništva odnosilo se 12,83 milijarde maraka.
„Krediti stanovništva na godišnjem nivou bilježe rast za 1,07 milijardi maraka, odnosno 9,1 odsto, kod privatnih preduzeća zabilježen je rast za 967,4 miliona KM ili 10,1 procenata, kod vladinih institucija za 190,5 miliona KM, odnosno 17,4 odsto, a kod ostalih domaćih sektora za 76,1 milion KM ili 34,7 odsto. Smanjenje kreditnog rasta na godišnjem nivou je zabilježeno kod nefinansijskih javnih preduzeća za 26,3 miliona KM, odnosno nešto više od četiri procenta“, navedeno je u izvještaju Centralne banke.
Ekonomista Marko Đogo rekao je za “Glas Srpske” da ga ovi podaci prijatno iznenađuju imajući u vidu da je stopa rasta i depozita i kredita viša od stope inflacije.
„Dolazi do realnog rasta i jednog i drugog pokazatelja, što je dobro, budući da ekonomska situacija lani nije bila sjajna jer smo bilježili pad izvoza, industrijske proizvodnje kao i broja zaposlenih. Plate su u prvih nekoliko mjeseci donekle rasle, potom stagnirale, pa zatim ponovo blago rasle, tako da, imajući u vidu šokove kojima je Srpska, ali i cijela Evropa bila izložena, ovi podaci su ipak pozitivna vijest“, istakao je Đogo.
Konstatovao je da je 2024. godina, sudeći prema navedenim brojkama, završila mnogo bolje od očekivanog. Glas Srpske