VAŠINGTON, Cijene nafte porasle su na londonskom tržištu iznad 20 dolara budući da je trgovce ohrabrilo ublažavanje mjera suzbijanja pandemije koronavirusa.
U SAD-u i dalje dominira zabrinutost zbog manjka skladišnih kapaciteta.
Na londonskom tržištu cijena barela je porasla 41 cent u odnosu na prethodno zatvaranje, na 20,40 dolara. U ponedjeljak su zaključile trgovinu u minusu 1,45 dolara, prenosi Indeks.
Na američkom tržištu se barelom juče se trgovalo po 78 centi nižoj cijeni, od 12 dolara. U ponedjeljak je zaključio trgovinu u minusu 4,16 dolara.
Trgovci u SAD-u pribojavaju se da će uskoro svi skladišni kapaciteti biti puni, s obzirom na snažan pad potražnje zbog pandemije koronavirusa i mjera koje vlasti preduzimaju kako bi zaustavile širenje virusa.
“Egzodus je po našem mišljenju i dalje motivisan zabrinutošću zbog popunjenih skladišnih kapaciteta u Cushingu i pratećeg rizika negativnih cijena”, tumači Harry Tchilinguirian iz BNP Paribasa.
Početkom nedjelje cijene na američkom tržištu su potonule u negativnu teritoriju jer su trgovci bili spremni da prodaju naftu po cijeni nižoj od nabavne kako bi izbjegli troškove skladištenja.
Očekuju pad globalne potražnje za oko 15 miliona barela dnevno
Konsultantska kompanija Kpler procjenjuje se da je prošle nedjelje bilo popunjeno 85 posto svjetskih kapaciteta skladištenje nafte na kopnu.
Izvršni direktor BP-a Bernard Looney rekao je Rojtersu da zbog ograničenja kretanja u drugom tromjesečju očekuju pad globalne potražnje za oko 15 miliona barela dnevno usljed ograničenja.
Vodeći proizvođači dogovorili su smanjenje proizvodnje za 10 miliona barela dnevno u maju i junu , što znači da će na tržištu i dalje ostati previše nafte.
Ruski ministar energetike Aleksandar Novak izjavio je juče da će na tržištu nafte početi da se stvara ravnoteža nakon postizanja dogovora o proizvodnji. Smatra ipak da cijene u skoroj budućnosti neće značajnije rasti zbog punih skladišta.
Trgovce su donekle ohrabrile najave vlada širom svijeta, od Italije do Novog Zelanda, da će ublažiti mjere zaštite od širenja koronavirusa. Čini se da se privreda pokreće i u pojedinim dijelovima SAD-a.
Njemačke maloprodajne kompanije pokušale su juče da uvjere vladu da svim trgovcima omogući normalno poslovanje nakon 4. maja, tvrdeći da odluka o otvaranju samo onih manjih zbunjuje kupce.
Velika Britanija pak smatra da je otvaranje preopasno budući da ima puno smrtnih slučajeva.
“Cijene će još neko vrijeme divljati”
“Cijene će još neko vrijeme divljati a onda su po našoj procjeni veće šanse da će rasti nego pasti ispod 20 dolara po barelu”, procenjuje Norbert Rücker iz švajcarske banke Julius Baer.
“Dugoročno bi trebalo da se oporave”, dodaje.