BEOGRAD, Privredna aktivnost u Srbiji je porasla na početku 2014. i u januaru je ostavren rast ukupne industrijske proizvodnje od 3,8 odsto, u odnosu na isti period prošle godine, izjavio je juče urednik časopisa Makroekonomske analize i trendovi Vladimir Vučković.
Međugodišnja stopa rasta za prerađivačku industriju bila je 7,3 odsto, promet je imao nominalni rast od 2,9 odsto, realna vrijednost prometa u trgovini na malo je bila veća 0,6 odsto. Vrijednost izvoza u evrima bila je 10,7 odsto veći, dok je uvoz u isto vrijeme smanjen 5,2 odsto, naveo je Vučković predstavljajući novi broj MAT – a.
Vučković, koji je član Fiskalnog savjeta, istakao je da je “januar veoma prevrtljiv mjesec“ i da se ti podaci uzimaju sa velikom rezervom, jer se na osnovu njega ne može pouzdano utvrditi trend.
Uvoz je u januaru vrijedio 993 miliona evra, a izvoz 731 miliona evra.
Prema očekivanjima stručnjaka MAT – a, u ovoj godini će nastaviti da raste izvoz, koji se širi i na druge oblasti mimo automobilske industrije, ali se ne može računati na tako veliki rast kao u 2013. godini, koji je ostvaren zahvaljujući izvozu automobila.
Vučković je kazao da je u januaru došlo do izuzetno velikog pada zarada, bilo da se gledaju prosječne zarade ili masa zarade. Prosječne nominalne zarade u januaru su opale 8,6 odsto, a realna masa zarada 10,6 odsto.
Govoreći o opštim privrednim i finansijskim kretanjima i izbornom procesu, Vučković je kazao da je ovo, ipak, “još jedan novi početak, ali u gorim uslovima“.
Prema njegovim riječima, ekonomiski stručnjaci “kao čobani stalno viču – vuci, vuci… , a vuk nikako da stigne, ali da to ne znači da opasnosti nema, već je ona mnogo veća nego ranije”.
Autor MAT – a Miladin Kovačević je rekao da stručnjaci tog časopisa, ipak, vjeruju da će nova vlada imati ozbiljniji pristup u rješavanju nagomilanih problema, s obzirom na to da je situacija sada mnogo ozbiljnija nego ranije.
Kovačević je napomeno da će nova vlada imati dovoljnu političku snagu za rješavanje mnogih problema.
Profesor Boško Živković je upozorio na nepovoljne promjene u oblasti problematičnih kredita i da je nekoliko negativnih procesa u realnom i bankarskom sektoru ponovo u prvi plan istaklo problem kvaliteta bilansne aktive banaka i nivo problematičnih kredita, kao i njihov uticaj na stabilnost finansijskog sistema.
Prema njegovim riječima, u toj oblasti se stanje pogoršava i trenutno od zemalja u regionu jedino Rumunija ima viši nivo loših kredita u ukupnoj aktivi od Srbije.
“Tu postoji važna razlika, jer su prognoze za Rumuniju da će doći do njihove stagnacije i smanjivanja, dok su za Srbiju prognoze pesimistične i očekuje se njihov rast i problematičnih i nenaplativih kredita“, istakao je Živković dodajući da se pogoršanje očekuje i u Hrvatskoj i Bugarskoj.
On je kazao da je riječ o starim, ali i novim kreditima koji su teško naplativi u oblasti nekretnina i građevinarstva.
Udio problematičnih kredita u ukupnim kreditima u Srbiji u 2014. iznosi 20,7 odsto, dok je u 2013. bio 18,6 odsto.
Ove godine taj udio u Bugarskoj iznosi 17,1 odsto, Rumuniji 21,8 odsto, Hrvatskoj 15,1 odsto, Mađarskoj 18,9 odsto, Poljskoj, 8,9 odsto, Češkoj 5,9 odsto i Slovačkoj 5,4 odsto. Tanjug