BEOGRAD, Naftaši u Srbiji, iako zadovoljni odlukom Vlade da smanji akcize na gorivo, poručuju da je prostora za ovu mjeru bilo i prije izbora.
Država je dijela svog nameta mogla da se odrekne u februaru i martu, kada su cijene na svjetskim berzama “gazile” maksimum. Prozivođačke cijene derivata, međutim, već dva mjeseca lagano padaju, pa je nejasno dokle će trajati velikodušnost države.
Vlada je u petak smanjila akcize na gorivo za 1,5 dinara. Iskoristila je zakonsku mogućnost da se država, ukoliko rast prerađivačkih cijena zaprijeti makrostabilnosti, odrekne dijela svog nameta. I to dok prerađivačke cijene ne počnu da padaju. U Srbiji su, međutim, veleprodajne cijene goriva svoj maksimum doživjele u martu, a već u drugoj polovini tog mjeseca NIS je počeo da ih spušta. Trend je nastavljen.
– U pitanju je svojevrsna vrsta gimnastike, jer je država zbog skoka cijena znatno više prihodovala u budžet na osnovu PDV koji je 18 odsto maloprodajne cijene – ocjenjuje Tomislav Mićović generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije. – Od 1. januara je država prihodovala više za oko dva dinara po litru goriva, i mi smo iz naftnih kompanija ukazivali na to da država ima prostora za manevar da smanji akcize i znatno prije izbora. I ovo je dobro, jer je pad prometa bio veliki.
Od početka ove godine, zbog rasta cijena nafte na svjetskom tržištu, ali i pada dinara u odnosu na evro, maloprodajne cijene su otišle “u nebesa”. Dizel D2 sa 121,2 dinara početkom godine, dostigao 144,50 dinara za litar. Evrodizel je sa 133,9 stigao na – 152,50 dinara za litar, benzin BMB 95 sa 127,4 na 146,50 dinara, a evropremijum BMB 95 sa 134 na 156,9 dinara za litar. Država se nije miješala.
Sredinom marta su cijene sirove nafte na svjetskim berzama počele da klize naniže, a stabilizovao se i kurs dinara prema evru, pa je Naftna industrija Srbije, 20. marta oborila svoje velikoprodajne cijene. Taj trend je nastavljen svakog utorka, kada se objavljuju velikoprodajne cijene. I na pumpama najvećeg snabdijevača naftnim derivatima našeg tržišta, maloprodajne cijene krenule su naniže. Reagovala je i konkurencija.
I onda je, 4. maja, kada je NIS ponovi snizio velikoprodajne cijene, Vlada Srbije napokon riješila da smanji akcize na dizel i benzin za 1,5 dinara po litru. Akcize, poslije sniženja, za sve vrste benzina iznosiće 48,1 dinara za litar, a za sve vrste dizela 35,57 dinara za litar.
Jeftinije na pumpama
Većina kompanija i privatnika nije čekala da se odluka o nižim akcizama i objavi u “Službenom glasniku”, već su odmah korigovali cjenovnike. U praksi, međutim, niže akcize trebalo bi da se osjete kasnije, tek kada iz skladišta krenu nove isporuke goriva. To podrazumijeva da su postojeće zalihe na pumpama – prodate. Novosti