BANJALUKA, U BiH je u prvih 11 mjeseci 2012. godine uvezeno 34.577 tona vode ukupne vrijednosti 15,5 miliona KM, dok je izvezeno svega 15.253 tona vrijednih 2,8 miliona maraka, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
– Ovo se odnosi na prirodne, vještačke mineralne i gazirane vode, bez dodatnog šećera ili aroma. Voda se uglavnom uvozila iz Hrvatske, Srbije i Slovenije, dok se najviše izvozila u Hrvatsku i Srbiju – rekao je načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO Ratko Kovačević.
U BiH je i 2011. godine bio prekomjeran uvoz vode. Uvezene su 16.102 tone negazirane prirodne mineralne vode u vrijednosti 6,5 miliona KM, te 18.851 tona gazirane vode vrijednosti 8,5 miliona KM, a izvezeno je svega 17.526 tona vode u vrijednosti 2,8 miliona KM.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović je istakao da je voda koja se proizvodi u BiH odličnog kvaliteta i da apsolutno nema potrebe da se toliko uvozi i pije voda iz uvoza.
– Osim što je naša voda kvalitetnija, kupujući domaći proizvod možemo poboljšati domaću ekonomiju i ta svijest mora više biti razvijena – rekao je Pavlović.
Naglasio je da je Privredna komora RS organizovala akcije promovisanja domaćih proizvoda, koje su dale određene rezultate.
– Ipak, to nije dovoljno. Situacija je takva da se uvoz vode ne može zabraniti, ali treba povećati svijest ljudi o tome da upotreba domaćih proizvoda donosi radna mjesta u BiH – istakao je Pavlović.
Dodao je da je teško izvoziti vodu u druge zemlje jer da bi se ona tamo prodavala, potreban je veoma dobar marketing i dosta ulaganja.
Izvoznici
– Najveći izvoznici vode iz BiH su “Sarajevski kiseljak”, “Voda Kruna” Mrkonjić Grada, “Vitinka” Kozluk, VIK Kladuša, “Planinski biser” Posušje, “Dera” Trebinje – rekao je Kovačević. Glas Srpske