SARAJEVO – Skupština Asocijacije grafičke i papirne industrije pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH zatražiće od Savjeta ministara da ponovo donese odluku o davanju 30 odsto preferencijala ovim kompanijama, kako bi imale jeftiniji proizvod od konkurencije koja uglavnom ima automatizovanu proizvodnju, rečeno je Srni iz Spoljnotrgovinske komore.
Iz Komore su pojasnili da je Savjet ministara, radi ublažavanja posljedica izazvanih pandemijom virusa korona, 2020. godine donio odluku o primjeni preferencijalnog tretmana domaćeg za preferencijalni faktor od 30 odsto za vrijeme trajanja pandemije, što je bila velika pomoć kompanijama, jer su zahvaljujući preferencijalu u tom periodu imale jeftiniji proizvod od konkurencije.
“Usljed novonostale ekonomske krize i gotovo svakodnevnog rasta cijena repromaterijala, članice su na posljednjoj Skupštini Asocijacije grafičke i papirne industrije zatražile da Spoljnotrgovinska komora uputi dopis Savjetu ministara i zatraži vraćanje preferencijala kako bi uspjele da prevaziđu novonastalu krizu“, dodali su iz Komore.
Izvoz grafičke i papirne industrije BiH u četiri mjeseca iznosio je 162.274.460 KM ili 46,1 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dok je uvoz iznosio 198.323.660 KM ili 39,2 odsto više nego u prva četiri mjeseca lani.
Od ukupnog izvoza, 22.207.444 KM se odnosi na izvoz grafičke industrije i veći je za 29,7 odsto u odnosu na četiri mjeseca lani, dok je izvoz papirne industrije 134.274.408 KM ili 48,8 odsto više nego u pomenutom periodu 2021. godine.
Uvoz grafičke industrije u četiri mjeseca iznosio je 19.067.522 KM, što je više za 16,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a uvoz papirne industrije je veći za 38,5 odsto, a iznosio je u četiri mjeseca 159.545.422 KM.
Savjet ministara je 2020. godine donio Odluku o obaveznoj primjeni preferencijalnog tretmana domaćeg na godinu dana, počev od 1. juna, s ciljem suzbijanja posljedica pandemije virusa korona po ekonomiju u BiH.
S obzirom na otežano poslovanje kompanija iz BiH uzrokovano pandemijom, na ovaj način se želi pomoći domaćim kompanijama u dobijanju poslova u postupcima javnih nabavki.
Prema tadašnjoj odluci, prilikom obračuna cijena ponuda, u svrhu njihovog poređenja, ugovorni organ je obavezan umanjiti cijene domaćih ponuda za preferencijalni faktor domaćeg od 30 odsto u postupcima javnih nabavki kod kojih je objavljeno obavještenje o nabavci ili upućen poziv kandidatima/ponuđačima za postupke koji nemaju obavještenje o nabavci u periodu od 1. juna 2020. do 1. juna 2021. godine.
U skladu sa ovom odlukom, domaće ponude su one koje podnose pravna ili fizička lica sa sjedištem u BiH i koja su registrovana u skladu sa zakonima u BiH i kod kojih u slučaju ugovora o nabavkama robe, najmanje 50 odsto ukupne vrijednosti od ponuđene robe ima porijeklo iz BiH, a u slučaju ugovora o uslugama i radovima, najmanje 50 odsto radne snage za izvršenje ugovora su rezidenti iz zemlje. Srna