SARAJEVO, Gotovo svi učesnici na tržištu kapitala FBiH najavljivali su da će u ovoj godini doći do ekspanzije javne inicijalne ponude dionica (IPO) na Sarajevskoj berzi.
Međutim, još se ništa ne dešava, a nekoliko privatnih kompanija koje su počele pripreme za takav način prikupljanja svježeg kapitala zasad šute.
Brojne mogućnosti
Banjalučka firma Fratello Trade, koja se bavi proizvodnjom i distribucijom zamrznute ribe, bilo je prvo privatno preduzeće u regionu koje se odlučilo prikupiti novac putem berze.
Upisom dionica Fratello je prikupio 864.000 maraka, a učešće je uzelo mnogo stranih investitora, dok su mogućnost da steknu dionice imali i uposlenici firme.
– Dionicama Fratella trgovalo se po cijeni od četiri do 4,2 KM po dionici. Cijena kroz IPO je bila četiri marke, tako da ona nije padala prometovanjem nakon IPO i zadovoljni smo dosadašnjim tokom trgovanja – kaže vlasnik ove firme Mario Derajić.
Kontakti s firmama
Međutim, šta se dešava s najavama za IPO? Direktor Sarajevske berze Zlatan Dedić kaže za “Avaz” da SASE ne posjeduje informacije o planiranim javnim ponudama dionica postojećih dioničkih društava.
– U posljednje vrijeme imamo kontakte s kompanijama koje se interesuju za modalitete javne emisije putem SASE, što je naznaka da one, ipak, pritisnute problemima vezano za finansiranje svog razvoja i poslovanja, počinju ozbiljnije shvatati potencijal tržišta kapitala – kaže Dedić.
Dvostruka korist
Direktor brokerske kuće AW Brokers Adnan Bunjo, također, potvrđuje da je lani bilo nekoliko kompanija za ovakav način prikupljanja kapitala, te da je IPO koristan za emitenta, ali i za tržište kapitala.
– Kompanije su vjerovatno uplašene trenutnom globalnom, ali i krizom na domaćem tržištu kapitala. IPO je dosta jeftiniji i bolji način prikupljanja novca od kredita u bankama. I ja imam informacije da je nekoliko firmi ponovno pokrenulo aktivnosti vezane za javnu inicijalnu ponudu dionica – kaže Bunjo. Dnevni Avaz