VAŠINGTON, U interesu je evropskih zemalja da rade sa MMF i Svjetskom bankom i drugima kako bi pokušale da pomognu zemljama jugoistočnoj Evropi, na Balkanu, da savladaju krizu kao, recimo, Srbiji koja pokušava da preduzme ekonomske reforme što dovodi do političkih teškoća, izjavio je predsjednik Svjetske banke iz Vašingtona Robert Zelik.
“Ovo nije vrijeme za čačkanje po oskudici balkanskih zemalja”, rekao je Zelik u razgovoru za novosadski Dnevnik.
On objašnjava da su te zemlje imale razvoj tržišta koji je bio zasnovan na imigraciji u Evropu.
“Na dugom putu to je dobro za te ekonomije i politike. Ali, na bliži rok to znači zavisnu mrežu, zavisnu industriju, zavisnost od radnika koji tamo rade… i to znači da je puno od tog biznisa upućeno na biznis Zapadne i Južne Evrope.”
“Mi smo u stanju ekonomske krize, sada je to postala kriza zapošljavanja, a eksperti upozoravaju i na humanitarnu i socijalnu krizu sa surovim posljedicama, tako da njeno djelovanje zavisi djelom od toga šta velike zemlje čine da bi zaustavile kretanje naniže”, rekao je ovaj američki finansijski stručnjak.
Zelik smatra da je i Evropi i Sjedinjenim Državama definitivno potrebno novo zakonodavstvo, potrebna su sistemska pravila. I u oba slučaja ljudi shvataju da su potrebni i stimulativni planovi.
“Očekujemo da će pad u trgovini biti najveći za posljednjih osam godina. Opasnost je da će se širenjem nezaposlenosti zemlje vratiti protekcionizmu i da zbog politike zatvaranja svojih tržišta neće biti spremne za ravnopravnu utakmicu. Biće kao u 1930-tim kada je protekcionizam izazvao probleme i doveo do spirale pada.”
Samit G 20 je pokazao, podsjetio je predsjednik Svjetske banke da MMF mora da ima instrumente da bi bio u stanju da se uhvati u koštac sa svojim obećanjima.
“Tako su i Japanci ponudili ekstra 100 milijardi dolara kao bonus Evropskoj uniji koja se složila da potroši 100 milijardi dolara. U slučaju Svjetske banke naše kapitalno obećanje je da ćemo to uradimo sa novih 100 milijardi dolara.”
“Najsiromašnijim zemljama nudimo grantove na duge rokove po kamatama za nešto što se zove međunarodna asocijacija za razvoj”, rekao je Zelik i dodao da će dati oko 42 milijarde dolara u sljedeće tri godine i da se trude da pronađu još dodatnih 30 do 35 milijardi dolara iz privatnog investicionog sektora.
“Mnoge zemlje u razvoju pod stresom, potrebna im je dodatna pomoć”, rekao je predsjednik Svjetske banke Robert Zelik za Dnevnik.