SARAJEVO, Slovenački eksperti pomoći će proizvođačima u BiH da usklade svoje standarde sa standardima EU da bi otklonili barijere prilikom izvoza na evropsko tržište.
Slovenija na ovaj način želi podržati BiH u naporima za ispunjavanje uslova za izvoz proizvoda životinjskog porijekla u EU, a s tim ciljem se u Sarajevu danas održava stručno savjetovanje privrednika izvoznika sa temom “Ispunjavanje uslova za izvoz proizvoda životinjskog porijekla u EU”.
Za prvi dio projekta predviđeno je stručno savjetovanje privrednika, dok će u drugom dijelu projekta privrednici imati priliku da se prijave kako bi njihove objekte za proizvodnju pregledali eksperti iz Slovenije i pomogli im da otklone nedostatke koje im onemogućavaju izvoz.
Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je da je Slovenija izašla u susret BiH da otkloni one barijere koje sprečavaju izvoz u EU.
“BiH mora provesti legislativu EU, što podrazumijeva i oblast životinjskog i biljnog porijekla, te otkloniti sve barijere. Moramo se prilagoditi standardima EU”, rekao je Bojić i dodao da će slovenački eksperti obići proizvođače i pomoći im da otklone nedostatke koji ih koče u daljem razvoju.
On je naglasio da BiH ima kvalitetne proizvode i da ih je potrebno reklamirati.
“Ne treba da se plašimo da svoje proizvode plasiramo na svjetsko i evropsko tržište”, istakao je on.
Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Ljubomir Kalaba rekao je da je Ambasada Slovenije organizovala edukacije kako bi pomogla ovoj kancelariji da ispuni određene uslove da bi proizvodi mogli ići na tržište u EU nakon što Hrvatska postane njena članica.
On je pojasnio da će slovenački eksperti pomoći laboratorijama BiH u akreditovanju određenih metoda u BiH, s obzirom na to da se analize obavaljaju u zemljama okruženja.
“Slovenački eksperti pomoći će proizvođačima tako što će organizovati simulirane inspekcije u objektima koje imaju namjeru da izvoze u EU”, rekao je Kalaba.
Direktor Agencija za sigurnost hrane BiH Sead Mačkić napomenuo je da se, kada je riječ o bezbjednosti hrane, legislativa mora uskladiti sa EU, s ciljem zaštite zdravlja građana i dovođenja proizvođača iz BiH u ravnopravan položaj.
Navodeći da je hrana kvarljiva materija, Mačkić je rekao da je važno da se u saradnji sa međunarodnim institucijama i institucijama u BiH blagovremeno preduzimaju odgovarajuće mjere.
“Na osnovu podataka nadležnih laboratorija, u posljednjih pet godina uzeto je oko 180.000 uzoraka koji pokazuju da je četiri do pet odsto hrane higijenski neispravno. U poređenju sa podacima zemalja u okruženju, vidi se da je BiH na istom, čak i višem nivou”, rekao je Mačkić.
Stručno savjetovanje privrednika organizuje Ambasada Slovenije u saradnji sa Spoljnotrgovinskom komorom BiH i Kancelarijom za veterinarstvo BiH, u okviru projekta pomoći Slovenije BiH. Srna