MOSTAR – Zahvaljujući vlastitom trudu i ulaganju, riblja farma Forelle u naselju Diva Grabovica kod Mostara, nastavila je proizvodnju nakon nezapamćenih poplava i odrona koji je zatrpao dio ovog područja početkom oktobra prošle godine. Obećana pomoć, nikada nije stigla, pa su se morali kreditno zadužiti.
Podsjetimo, proizvodni kapaciteti mlađi su bili potpuno zatrpani dok je, srećom, zgrada mrijestilišta ostala netaknuta, pa su tako uspjeli i krajem oktobra primiti naručenu riblju ikru iz Poljske.
“Nažalost ni mašine nam nisu obezbijedili. Sve smo vlastitim snagama uradili. Primili smo tu ikru, stepen po stepen očistili vanjske bazene i već smo izbacili dio ribe od te ikre koja je prva stigla, ona je vani u proizvodnji”, potvrdio nam je Semir Zukić, vlasnik riblje farme Forelle, dodavši kako je federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Kemal Hrnjić tokom posjete tada razorenoj farmi uputio poziv civilnoj zaštiti, ali uprkos tome, mašine nisu stigle.
Šteta od 200.000 KM
Na težak način, nakon svih dešavanja, kako kaže, uz pomoć kreditnih sredstava uspjeli su vratiti proizvodnju na kolosijek. Više od 90 dana nakon katastrofe, sve bazene su očistili od mulja, nanosa pijeska i kamena te samostalno sanirali objekte i pokrenuli proizvodnju.
Nažalost, u poplavama je stradalo oko 7,5 tona mlađi, koja je bila pripremljena za proizvodnju. Farma ima ribogojilišta na jezeru, kavezni uzgoj. Tu ribu, priča Zukić, morao je kupiti, kao i još ikre jer su otišle i matice koje su bile spremne za mrijest. Poslije prvog uvoza, za ikru je izdvojio još 12.000 eura. Štetu procjenjuje na preko 200 hiljada maraka.
“Samo 7,5 tona mlađi, uzrasta od 35 do 55 komada u kilogramu, to je riba koja po kilogramu košta od 14-15 maraka na tržištu, šta se od nje dobiti moglo ostvariti. Pa matice koje sam gajio četiri godine, koje su mi narednih četiri do pet godina trebale davati ikru, znači u biomasi je jako velika šteta”, precizira naš sagovornik.
Pomoć je izostala
Uprkos obećanjima, pomoć je izostala. Na nju nisu mogli čekati mjesecima, jer bi, evidentno je u tom slučaju proizvodnja morala stati.
“Svako nađe neki izgovor. Ja se nadam da će nam pomoći da nadoknadimo štetu, uspio sam vratiti da se proizvodnja ponovo pokrene. Dostavit ću svima, sve što sam radio, da pokažem šta sam morao uzeti da ih preživio“, poručuje.
Godišnja proizvodnja riblje farme Forelle je 100 do 120 tona godišnje. Većina odlazi u izvoz. Agroclub.ba