NJUJORK, Ove sedmice će se pomaknuti velika kazaljka slavnog ‘Sata Sudnjeg dana’, a događaj će po prvi put u direktnom prijenosu moći pratiti svi sa pristupom internetu. Koliko će se kazaljka pomaknuti i u kojem smjeru još nije objavljeno.
Događaj će se održati u četvrtak, 14. januara u 16 sati po našem vremenu, u zgradi američke Akademije za nauku u New Yorku. Inače, originalni se sat čuva u kancelariji Biltena za atomsku nauku u Chicagu.
Zadnji put je minutna kazaljka sata pomicana u januaru 2007. godine, kada je pomaknuta unaprijed za dvije minute, od sedam na pet minuta prije ponoći.
‘Promjena treba označavati glavne izvore potencijalne katastrofe, koja bi nas mogla približiti Armagedonu’, piše Bilten za atomsku nauku, magazin čija je misija ‘upozoriti svijet na opasnosti koje prijete nakon otkrića atomske bombe’.
Prema uredništvu, opasnosti prijete sa svih strana: od 27.000 atomskih bombi, od kojih je 2000 u svakom trenutku spremno za lansiranje, do uništavanja okoliša i klimatskih promjena.
Faktori koji utiču na najnovije pomicanje kazaljki Sata Sudnjeg dana uključuju i međunarodne pregovore o smanjenju nuklearnog arsenala i sprečavanje krijumčarenja radioaktivnog materijala, širenje civilnog nuklearnog sektora, potencijalni nuklearni terorizam te klimatske promjene.
Bilten za atomsku nauku utemeljio je u decembru 1945. naučnik Univerziteta u Chicagu, koji je učestvovao u Projektu Manhattan, odnosno u stvaranju prve atomske bombe.
Izvršni odbor Biltena je na ideju Sata Sudnjeg dana došao 1947. godine. Poruka je da je čovječanstvo ‘nekoliko minuta od ponoći’, gdje ponoć predstavlja ‘nuklearno razaranje, klimatske promjene i nove tehnologije’.
Kazaljka se pomiče u skladu sa promjenama okolnosti, te ide unaprijed ili unatrag zavisi koliko je svijet udaljen od potpunog atomskog rata.
Kad je predstavljen 1947. godine, svijet je ulazio u period Hladnog rata, a mala je kazaljka postavljena na sedam minuta do ponoći. Od tada je kazaljka pomicana 18 puta.
Najbliže smo Sudnjem danu bili 1953. godine, kad je kazaljka pomaknuta na dvije minute do ponoći, a u to su vrijeme Sjedinjene Države i Sovjetski Savez izveli su termonuklerane pokuse u razmaku od devet mjeseci.