VAŠINGTON, Američki ministar finansija Henri Polson izjavio je u srijedu da vladin paket pomoći vrijedan 700 milijardi dolara koji je Kongres SAD odobrio za otkup propalih ulaganja domaćih banaka neće biti upotrebljen za te namjene, već će se ta sredstva usmjeriti na kupovinu hartija od vrijednosti ugroženih finansijskih organizacija.
Polson je ocijenio da će takav pristup u korišćenju sredstava iz vladinog finansijskog paketa popraviti bilanse posrnulih banaka i drugih kompanija i ohrabriti ih da normalno posluju.
Vladin paket je, prema ocijeni Polsona, već počeo da daje pozitivne rezultate i doprinosi stabilizaciji američkog finansijskog sistema koji je doživio veoma oštre potrese nakon kolapsa hipotekarnog tržišta SAD u avgustu minule godine.
Američka privreda je, uprkos navedenom napretku, još uvek “slabašna”, ocijenio je Polson, a agencija Rojters navodi da državne institucije SAD vrše pritisak na domaće banke da obnove pozajmice kreditno sposobnim klijentima, jer je to nabolji način da se izađe iz sadašnje ekonomske krize.
Izjava američkog ministra finansija nije, međutim, smirila postojeću napetost na Volstritu, (Wallstreet) gdje je noćas najpoznatiji indeks akcija Dau džons izgubio 4,7 odsto pređašnje vrijednosti.
Mnogi analitičari, na čije mišljenje se poziva radio Glas Amerike, tvrde da je Polson ipak pravilo postupio time što je izbjegao da primjenjuje prvobitno prihvaćen plan spašavanja propalih banaka.
“Najbolji put je da se bankama jednostavno dostavi kapital i da im se prepusti da same izađu na kraj sa gubicima, što se sada i događa”, rekao je Rudi Narvis iz kompanije “4Cast” koja prati zbivanja na finansijskim tržištima.