SARAJEVO, BiH, Republika Srpska, Federacija BiH /FBiH/ i Brčko distrikt položili su temelje za dobro upravljanje javnim dugom i kvalitetno upravljanje javnim finansijama, izjavio je danas vođa tima projekta “Jačanje kapaciteta za upravljanje javnim dugom u BiH” Boris Petkov.
Uoči seminara o temi “Zašto je deficit u stvari bitan”, organizovanog u Sarajevu u okviru projekta, Petkov je rekao novinarima da je ovo pitanje veoma važno u vremenu globalne finansijske krize.
“Mislim da u ovom trenutku nema razloga za zabrinutost jer još ne postoje nikakva naučna utemeljenja na osnovu kojih se može utvrditi da li je dug prevelik ili ne. Omjer duga i BDP-a jedne zemlje je individualna stvar koja zavisi od okolnosti i procjenjuje se od slučaja do slučaja”, naveo je Petkov.
Prema njegovim riječima, stanje duga u BiH je još razumno i ono je pod kontrolom, što potvrđuju i pokazatelji nadležnih ministarstava na nivou BiH, entiteta i Brčko distrikta koja se uglavnom bave pitanjem upravljanja dugom.
“Prema njihovim projekcijama, čak se planira određen rast BDP-a. Trenutni iznos duga je oko 40 odsto, a vremenom se očekuje njegovo postepeno smanjenje. Procjenjuje se da bi 2016. godine on mogao iznositi oko 35 odsto”, izjavio je Petkov.
On je naglasio da je to ostvarivo ukoliko BiH, koja još ima mogućnost korištenja povoljnih zajmova, ta sredstva mudro koristi za infrastrukturu, te razvoj i jačanje makroekonomije.
Eminentni međunarodni stručnjak Piter Sinkler kaže da je pitanje deficita važno jer će buduće generacije morati otplaćivati dug.
“Upravo zbog toga morate imati veoma dobre razloge da plaćate veće rashode od poreza koje ubirete. Jedan od razloga može biti povećanje potrošnje zbog loše ekonomske godine, a drugi da investirate u visoko profitabilne projekte koji će donijeti odgovarajuće prihode, a koji će generisati radna mjesta i sve ono što povlači za sobom”, rekao je Sinkler.
Projekat “Jačanje kapaciteta za upravljanje javnim dugom u BiH” usmjeren je na izgradnju kapaciteta državnih službenika koji rade u sektorima vezanim za finansijsko planiranje, budžetiranje i upravljanje dugom, kao i tehnikama procjene upravljanja rizicima.
Njegov cilj je poboljšanje efikasnosti i transparentnosti u trošenju javnih sredstava kroz poboljšanje upravljanja javnim dugom i kapaciteta u upravljanju javnim finansijama u cjelini. Srna