ZAGREB, Iako se na uvezene polovne automobile iz zemalja EU u Hrvatskoj ne plaća carina već samo akciza, često se dešava da vrijednost vozila bude procijenjena i za 20 odsto više u odnosu na cijenu navedenu na računu.
Kupcima automobila u Hrvatskoj vrlo često se ne priznaje vrijednost izražena na računu ovlašćenih automobilskih kuća u Njemačkoj, Italiji ili Austriji, prenio je internet portal SEE.biz.
U Hrvatskoj je na snazi propis prema kojem se uvoz polovnih automobila iz država EU odvija bez carinskih formalnosti, ali se, prema hrvastskim propisim plaća akciza.
Iznos ove akcize utvrđuje se na osnovu procenta od tržišne cijene, odnosno vrijednosti polovnog automobila na hrvatskom tržištu.
Carinska uprava utvrđuje poresku osnovicu, a ukoliko je građanin nezadovoljan može da zatraži dodatnu procjenu stalnog sudskog vještaka, koju Carinska uprava ne mora da prihvati.
Tako se nedavno dogodilo da se cijena automobila iskazana na računu razlikovala od one koja je procijenjena u Hrvatskoj za čak 20 odsto, piše Glas Slavonije navodeći da je u konkretnom slučaju račun iznosio oko 100 hiljada kuna, a u Hrvatskoj je procijenjeno da uvezeni automobil vrijedi 120 hiljada kuna.
Stalni sudski vještak ovlašćen za ekspertizu vrijednosti automobila, Krunoslav Ormuž je rekao da Carinska uprava priznaje račun, i to uglavnom u slučajevima kada je vrijednost automobila navedena na računu veća od vrijednosti u Katalogu vrijednosti polovnih vozila Centra za vozila Hrvatske.
“Treba imati na umu da Katalog vrijednosti polovnih vozila ne uzima u obzir broj pređenih kilometara, nego su vrijednosti navedene na osnovu kilometraže koju prosječan automobil godišnje pređe u Hrvatskoj”, naveo je on.
Takođe, Katalog ne uzima u obzir ni opremljenost automobila van standardnih paketa opreme proizvođača, rekao je Ormuž i dodao da je ekspertiza automobila jedini pravi način utvrđivanja tehničkog stanja i stvarne vrijednosti vozila. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Balkan je ovo…to nema veze da li je EU……tako je u svim državama Balkana…dok ne ”podmažete” neće lako proći.