BEOGRAD, Za samo jedan minut na internetu se posjeti oko šest miliona stranica na “Fejsbuku”, pošalje se 100.000 tvitova, postavi 30 sati novog video-materijala na “Jutjubu”, preuzme 47.000 aplikacija i pregleda više od 20.000 fotografija na društvenoj mreži “Flikr”.
Kako podsjećaju u kompaniji “Intel”, prije 2004. godine ništa od ovoga nije postojalo.
– Internet saobraćaj dramatično je porastao u posljednjih nekoliko godina, a razvoj i popularnost socijalnih mreža je bitan razlog za to – kaže Andreja Jauković, regionalni direktor poslovnog razvoja kompanije “Intel”. – Povezivanje sa internetom se danas proširilo i ljudi mogu da koriste veliki broj uređaja da se povežu na internet. Od smart telefona, preko tableta, netbuka i noutbuka, do ultrabuk računara, pa čak i automobila, često izgleda kao da je svaka osoba povezana.
Broj umreženih uređaja danas je jednak broju svjetske populacije.
– Očekuje se da će broj umreženih uređaja do 2015. godine biti dupliran – kaže Jauković.
– Svakog minuta biće kreirano 45 zlonamernih veb-sajtova, 15 milijardi uređaja će biti povezano, a internet saobraćaj će moći da se smjesti na 230.000 DVD diskova. Takođe, saobraćaj mobilnih uređaja biće povećan 11 puta, a saobraćaj opšteg interneta tri puta.
A, kakva je, trenutno, situacija u Srbiji?
Zvanično, ukupan broj pretplatnika internet-usluga premašuje 1,2 miliona.
– Međutim, ako se u obzir uzme i mogućnost pristupa internetu i putem 3G mobilne mreže, korišćenjem mobilnih telefona, ukupan broj potencijalnih pretplatnika do kraja 2011. godine dostigao je 3,8 miliona, što je 59 odsto više nego u 2010. godini – navode u Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije RATEL.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku Srbije pokazuju da sve više domaćinstava koristi računar, tačnije, nešto više od polovine njih, dok internet priključak ima 41,2 odsto domaćinstava.
– Internet priključak većinom posjeduju domaćinstva koja imaju mjesečni prihod od 600 evra, dok je učešće domaćinstava sa prihodom od 300 evra svega 25,9 odsto – navodi RATEL.
U svim starosnim dobima veći procenat korisnika interneta u Srbiji čine muškarci. Istraživanja pokazuju da čak 91,8 odsto populacija starosti od 16 do 24 godine ima nalog na društvenim mrežama “Fejsbuk” i “Tviter”. Internet i dalje najviše koriste studenti, čak 99,5 odsto, dok više od polovine zaposlenih koristi prednosti interneta. Novosti