BEOGRAD, Veliki broj građana Srbije odlučio je da slijedi Evropljane, pa zbog velike neizvjesnosti oko toga šta će biti sa evrom svoju ušteđevinu pretvaraju u nešto sigurnije.
Prije svega, mijenjaju evropsku valutu za druge, odnosno kupuju švajcarski franak, američki, kanadski, pa i australijski dolar, kao i britansku funtu. Pretpostavlja se da je zamijenjeno 2.000 evra za druge monete po štediši. Takođe, mnogi su se odlučili da investiraju u nekretnine, kao trajno dobro, tako da je prodaja stanova prije svega u Beogradu i Novom Sadu naglo povećana.
U Srbiji se strah od propasti evra pozitivno odrazio na tržište nekretnina. Cijena kvadrata nije korigovana, ali je zabilježeno veliko interesovanje za stanove, čija je vrijednost do 200.000 evra.
– Poljuljani evro „natjerao“ je mnoge građane da svoju ušteđevinu ulože u nekretnine – kaže Kaća Lazarević, suvlasnica agencije „Alka“. – Manji stanovi se sada brzo prodaju. Traženih kvadratura ima na tržištu, ali je ponuda loša, jer je malo novih stanova, tako da preporučujemo kupcima da čim nađu odrgovarajuću nekretninu ne oklijevaju.
– Do sada smo u naselju Stepa Stepanović prodali oko 1.250 stanova, a samo u posljednje dvije nedjelje zaključili smo više od 100 kupoprodajnih ugovora – ističe za „Novosti“ Dragan Grujić, direktor Direkcije. – Kupci imaju rok od sedam dana da uplate kaparu od pet odsto, a za mjesec dana i ostatak kupoprodajne cijene ako su keš, a za 90 dana ako su kreditni kupci. U posljednje dvije nedjelje zapazili smo da se uglavnom radi o onim akoji plaćaju u kešu ili o kupcima koji će stan isplatiti većim dijelom u gotovini, a manji dio će obezbijediti iz kredita. Mislimo da je povećano interesovanje za kupovinu stanova proizašlo iz straha građana od propasti evra.
Miloš Stanojević, izvršni direktor prodaje u Bloku 67 kaže za „Novosti“ da su u ovom preduzeću zadovoljni dinamikom prodaje stanova u naselju Belvil, koja se odvija kontinuirano i raste u posljednjem kvartalu ove godine.
– U posljednja tri mjeseca bilježimo dvostruko veće interesovanje nego u istom periodu 2010. godine – navodi Stanojević. – Rast broja kupaca za gotovinu primjećuje se još od ljeta ove godine i u posljednja tri mjeseca taj odnos je 70 prema 30 odsto u korist takozvanih keš kupaca. Kao jedan od razloga za porast broja keš kupaca vidimo restriktivnu kreditnu politiku. Interesovanje keš kupaca registrovano je i u nedjelji štednje, kada je dio građana podizao oročene štedne uloge, a kvalitetnu nekretninu vidjeli su kao dobar vid ulaganja i put da očuvaju vrijednost svog novca na duži rok.
Puca veza
Pojedine centralne banke evropskih zemalja već su počele sa pripremama ekstremnih planova za slučaj da zonu evra napusti jedna ili više zemalja, pa čak i za potpun raspad valutne unije. Nacionalna banka Švajcarske ispituje mogućnosti za odbacivanje vezivanja kursa švajcarskog franka za evropsku valutu, a slične korake planiraju i centralne banke Bosne i Hercegovine i Litvanije. To ukazuje na nezadrživo pogoršanje situacije u evrozoni.
Da se stanovi sada lakše prodaju, govore i podaci Građevinske direkcije Srbije, koja na Voždovcu zida više od 4.500 stanova za tržište. Novosti