VARŠAVA, Poljska vlada odustala je od izrade zakona o reprivatizaciji jer bi to suviše produbilo javni dug Poljske.
Tako je odloženo makar djelimično obeštećenje ljudi kojima je u vrijeme njemačke okupacije u Drugom svjetskom ratu i kasnije u vrijeme komunističkog režima oduzeta imovina.
“Ako bi iz budžeta za restitucije izdvojili planiranih pet milijardi evra to bi suviše produbilo zaduženje javnih finansija, preko mjere koju dozvoljava Evropska unija,” saopštilo je poljsko Ministarstvo finansija.
Vlada premijera Donalda Tuska, između ostalog i pod pritiskom SAD, obećala je 2008. godine kao posljednja od postkomunističkih zemalja da će problem vraćanja, odnosno obeštećanja za imovinu koju su Jevrejima oteli nacisti tokom Drugog svjetskog rata i imovinu koju je nacionalizovao bivši totalitarni režim poslije rata riješiti jednim opštim zakonom.
Vlada je pripremila prijedlog po kome bi taj zakon stupio na snagu 2012. godine a za dvije godine počela bi isplata oko 15 odsto vrijednosti otete imovine a obeštećenje bi se isplaćivalo narednih 15 godina.
Vlada je procjenila da će je obeštećenje koštati najmanje pet milijardi evra a računala je da će ga isplatiti iz specijalnog Fonda za reprivatizaciju u koji ide dio novca od novih privatizacija poljske privrede.
U fondu je, međutim, sada svega nešto preko milijardu evra i veći dio novca za obeštećenje morao bi da bude izdvojen iz budžeta.
Vlada je do daljnjeg ostavila nekadašnjim vlasnicima samo mogućnost da se sude i to za čitavu vrijednost imovine, ali za povraćaj imovine pred sudom moraju da dokažu da im je ona oduzeta u suprotnosti sa tadašnjim komunističkim zakonima. Vlada procjenjuje da joj je u te svrhe dovoljno oko 137 miliona evra godišnje. Beta