SARAJEVO, U Sarajevu je juče održana svečanost dodjele bespovratnih 1,6 miliona KM za 10 odabranih poljoprivrednih gazdinstava iz Bijeljine, Gradačca, Han Pijeska, Kozarske Dubice, Livna, Odžaka, Pelagićeva, Prijedora, Prnjavora i Šamca.
Savjetnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Gordana Rokvić istakla je da projekat “EU for biznis” ima dvosturki značaj.
“Prvo, to je novi izvor finansiranja za proizviođače iz Republike Srpske, kojima je, osim podrške domaćih institucija, potrebna i pomoć predpristupnih fondova EU, a duga prednost odnosi se na činjenicu da su nadležne institucije i organi Srpske bili uključeni i u dizajniranje ovog projekta, a biće uključeni i u kontrolu njegove realizacije”, rekla je ona novinarima.
Ona je pojasnila da je riječ o prvim bespovratnim sredstvima pretpristupnih fondova iz EU u okviru projekta “EU for biznis” koja se dodjeljuju direktno poljoprivrednicima iz Srpske i BiH.
Prema njenim riječima, ovakvi projekti doprinose i jačanju uloge domaćih institucija na planu preuzimanje inicijative za buduće projekte unapređenja poljoprivredne proizvodnje.
Šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunar Vigemark je izrazio zadovoljstvo današnjom ceremonijom i najavio novi javni poziv iz EU od 2,6 miliona KM za podršku ulaganjima u preradu i marketing za projekte vezane za podsektor povrća, voća, grožđa, maslina, mlijeka i mliječnih proizvoda.
“Poljoprivreda je od jedna od najznačajnijih privrednih sektora, koji je u posljednje vrijeme bio zanemaren u BiH, ali usvajanjem strategija ruralnog razvoja otvorila se mogućnost da BiH od EU dobije oko 30 miliona KM za razvoj agrara”, rekao je Vigemark.
Prema njegovim riječima, cilj ovog projekta je ohrabrivanje i osnaženje malih poljoprivrednih proizvođača, kao i usklađivanje sa EU agro-standardima.
On je precizirao da će pomenuta sredstva dijelom biti usmjerena u oblast fitosanitarne inspekcije, dok veći preostali dio ide kao direktna podrška poljoprivrednicima u BiH, odnosno agrarnom biznisu, a sve na bazi partnerstva BiH i EU.
Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara u tehničkom mandatu Dušan Nešković rekao je da se putem ovog projekta jasno vidi realizacija direktne pomoći poljoprivredi BiH na terenu, iz predpristupnih fondova EU.
On je konstatovao da realizacija ovog projekta ide posredstvom UNDP-a, mada bi, kako je rekao, to trebalo da odavno rade domaće institucije.
Vršilac dužnosti rezidentnog predstavnika UNDP-a u BiH Sukrob Košmuhamedov ponovio je da je poljoprivreda važan sektor u ekonomiji BiH, precizirajući da je učešće poljoprivrede u izvozu iz BiH u EU oko 35 odsto.
On je naveo da ovaj i slični budući projekti sigurno vode ka unapređenju poljoprivrede i boljoj produktivnosti agrarne proizvodnje.
Prema njegovim riječima, agrar BiH mora biti spreman da se uključi u procese novih i savremenih tehnoloških inovacija.
Savjetnik u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH Ervin Bibanović zahvalio je EU na ovoj značajnoj donaciji za BiH i njene entitete.
Korisnici sredstava iz ovog projekta izvršni direktor “Agro Mašić” iz Gradačca Darko Tost i vlasnik farme “Škundrić” Milan Škundrić iz Prijedora, zahvalili su u svoje i u ime svojih kolega na ukazanom povjerenju i podršci.
Obojica se bave proizvodnjom kravljeg mlijeka.
Bespovratna sredstva danas su dodijeljena i Slobodanu Đuriću – “Agro Stef” sa Han Pijeska, Draganu Živanoviću -” Agro Živanović” iz Bijeljine, Predragu Andriću – “Andrić-farm” iz Pelagićeva, Zdravku Pavloviću – “Braća Pavlović” iz Šamca, Miloradu Arseniću – “Farma Arsenić” iz Kozarske Dubice, Velislavu Živaniću – “Brojler produkt” iz Prnjavora, Mati Omaziću – “Farma Podhum” iz Livna i Sanelu Omićeviću iz Odžaka. Srna