BANJALUKA – Poljoprivrednici u Republici Srpskoj su u prošloj godini agrarni budžet dijelili sa kompanijom „Prointer“, koja je od resornog ministarstva dobila 209.640 KM kao podršku za vođenje Registra poljoprivrednih gazdinstava.
U registru se nalazi 41.998 subjekata što znači da je „Prointer“ za svako gazdinstvo u Srpskoj dobio nepunih pet maraka, što je duplo više nego godinu dana ranije kada su za isti posao podržani sa 112.086 KM.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu kako vođenje registra vrši Agencija za posredničke, finansijske i informatičke usluge (APIF), a da Prointer pruža određene usluge u tom procesu.
“APIF posjeduje mrežu od 43 poslovnice širom Republike Srpske, a na poslovima vođenja registra je angažovano oko 75 operatera. Kompanija Prointer pruža usluge korišćenje internet linka, uslugu WAN mrežnog održavanja koji uključuje centralnu lokaciju gdje se nalazi mrežna oprema za Registar, kao i sve udaljene lokacije za prikupljanje podataka za RPG, kao i uslugu održavanja „OpenSource Groupware“ proizvoda”, kazali su u ministarstvu.
Kažu kako je sa njima potpisan ugovor na osnovu sprovedene nabavke, putem otvorenog postupka te da je kriterijum bila najniža cijena.
Podsjećamo, proces registracije poljoprivrednih gazdinstava u Republici Srpskoj započeo je formalno u novembru 2007. godine, a aktivno od februara 2008. godine.
Od maja 2008. godine počinje aktivno korištenje podataka i od tog perioda i svi novčani podsticaji uslovljeni registracijom u Registru.
Pravo na registraciju su imali svi subjekti koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom, bez razlike u odnosu na obim proizvodnje.
Registar je kreirala firma KING ICT d.o.o. Zagreb, a nabavka softvera je finansirana iz kreditnih sredstava Svjetske banke.
Plaćen je 117.000 maraka odnosno duplo manje nego što sada ministarstvo daje novca “Prointeru” za prržanje podrške u njegovom vođenju.
U njemu se evidentiraju poljoprivredni proizvođači, njihovi resurse, obim proizvodnje i sve druge bitne informacije na osnovu kojih bi se trebala vršiti planska raspodjela podsticaja.
Takođe, preko njega se sprečavaju i malverzacije u vezi sa raspodjelom podsticaja.
Trenutno se u Registru nalazi 41.998 subjekata od čega je 3.658 komercijalnih porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, 37.550 nekomercijalnih porodičnih poljoprivrednih gazdinstava i 790 poslovnih subjekata.
CAPITAL: Dejan Tovilović