BANJALUKA, BIJELJINA, Poljoprivrednici u BiH čije su njive zasijane kukuruzom zadovoljno trljaju ruke jer im usjevi odlično napreduju i nisu ih napale bolesti kao ranijih godina.
Za razliku od prošle sezone, kada su zabilježene katastrofalne suše, ova je godina neuporedivo bolja i kukuruz “buja”, zbog čega se ratari nadaju jako dobrim prinosima.
“Kukuruz je u dobrom stanju. Gdje grad nije tukao ovu kulturu, ona je dobra, ne možemo se požaliti. Sada se nadamo da će padati još kiše, a u poređenju sa prošlom godinom, kada su nas ugrozile vrućine, kukuruz je odličan”, navodi Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije.
Prema njegovim riječima, bolesti se zasad nisu pojavile i nadaju se da će tako i ostati do kraja septembra i početka oktobra, kada će biti obavljena berba kukuruza.
Zadovoljni su i tuzlanski ratari jer će kukuruz ove godine i kod njih biti dobrog kvaliteta.
“Zasad je kukuruz ‘samo takav’, već je počeo svilati tamo gdje je rano zasijan. Ne može biti bolji! Ovo vrijeme mu i te kako odgovara, a najavljuju i kišu, tako da možemo da budemo zadovoljni. Kukuruz se kod nas sije uglavnom za vlastitu potrebu, odnosno za ishranu stoke na farmama”, navodi Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, sektor Tuzlanskog kantona.
I stručnjaci naglašavaju da poljoprivrednici zasad nemaju razloga za brigu. Za ovaj period, kako kažu, kukuruz je u dobrom stanju, posebno kada se uporedi sa prošlom godinom, kao i pretprošlom, kada je ova biljka bila pod uticajem ekstremno visokih temperatura, što je izazvalo velike štete.
“U toku je faza svilanja, oprašivanja ili oplodnje, što zavisi od parcele do parcele. Padavine koje smo imali u prethodnom periodu išle su u prilog kukuruzu, baš kao i temperature, koje sad nisu jako visoke”, kaže Dragan Zarić iz bijeljinske Područne jedinice Poljoprivredne savjetodavne službe RS.
Kako je naglasio, aktuelne temperature optimalne su za faze kroz koje kukuruz sada prolazi.
“Možemo da budemo zadovoljni trenutnim stanjem. Kada je riječ o bolestima, ranijih godina bilo je izraženo crvenilo, ali sada nema značajnijih simptoma te bolesti”, kazao je Zarić.
Podsjećanja radi, agonija ratara u BiH, koja je trajala godinama, bila je prisutna i početkom ove sezone, kada je kiša, koja je krajem proljeća neprekidno padala, uzela svoj danak na usjevima i poljoprivrednici su bili prinuđeni ponovo da posiju kukuruz, jer je sjeme koje su zasijali istrunulo zbog vlage.
Uplašili su se ratari da će takvo stanje da ugrozi poljoprivrednu proizvodnju u BiH, a njih odvede u nove dugove, jer ih se većina zadužila za kupovinu skupih zaštitnih preparata, ali sada konačno mogu da odahnu jer će u jesen, kada dođe vrijeme berbi, po svemu sudeći, biti zadovoljni.
Završena žetva u Zvorniku
Na području opštine Zvornik završena je žetva pšenice, ječma i tritikale, koji su bili zasijani na oko 660 hektara površina, potvrđeno je u opštinskom Odjeljenju za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti.
Pšenica je požnjevena sa oko 550 hektara oranica, sa prosječnim prinosom od oko četiri tone po hektaru i standardnim kvalitetom zrna. U Odjeljenju procjenjuju da će biti uskladišteno oko 2.000 tona pšenice. (Nezavisne)