BIJELJINA, Realna otkupna cijena ovogodišnjeg roda pšenice trebalo bi da iznosi oko 45 feninga po kilogramu, rekli su danas predstavnici Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije najavljujući istovremeno blokadu lokalnih institucija ukoliko im do kraja sedmice ne budu isplaćeni podsticaji iz Agrarnog fonda Bijeljine.
Savo Bakajlić, predsjednik ovog udruženja izjavio je da se iz godine u godinu ponavlja identična situacija – poljoprivrednike niko ne konsultuje oko otkupne cijene pšenice.
„Zahtijevamo hitan sastanak sa ministrom poljoprivrede Stevom Mirjanićem i ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirkom Šarovićem. Država bi mogla zabraniti uvoz pšenice na rok od 60 dana i na taj način zaštititi poljoprivrednike u RS i BiH“, izjavio je Bakajlić, naglasivši da nisu isključeni ni protesti, ukoliko se zahtjevi poljoprivrednika ne uvaže.
On je naglasio da poljoprivrednici trpe „posljedice nečije politike“, jer kombajni za dva dana treba da uđu u njive, a još uvijek nije utvrđena otkupna cijena pšenice.
„Prepušteni smo na milost i nemilost mlinarima, da nas ucjenjuju i zakidaju na vagi. Čemu služe institucije u RS, ako nas niko neće zaštititi. Ukoliko nam ne pomognu, nisu isključeni ni protesti“, izjavio je Bakajlić.
On je naglasio da nerazumno porediti otkupnu cijenu pšenice u RS i BiH sa okruženjem, gdje su uslovi za proizvodnju pšenice i do 30 odsto povoljniji. Bakajlić je najavio i blokadu lokalnih institucija, ukoliko do petka ne budu isplaćeni podsticaji poljoprivrednicima iz Agrarnog fonda Bijeljina.
Branimir Andrić, član ovog udruženja izrazio je nezadovoljstvo ponašanjem resornog ministarstva koje je do kraja aprila trebalo da isplati prvi dio podsticaja od 125 KM po hektaru zasijane pšenice.
„Drugi dio tog podsticaja od 125 KM po hektaru ministarstvo treba da isplati do petog avgusta. Kod nas još uvijek nisu utvrđeni ni tehnološki standardi pšenice. Na pragu smo žetve, a ništa od podsticaja nismo naplatili“, istakao je Andrić.
Duško Rikanović, poljoprivrednik iz Broca izjavio je da semberski poljoprivrednici, nakon prošlogodišnje katastrofalne poplave 18 mjeseci žive bez ikakvih prihoda.
„Ukoliko u roku od sedam dana ne dobijem nikakvu nadoknadu štete za poplave od resornog ministarstva, ne treba ništa ni da mi isplaćuju nakon toga“, izjavio je Rikanović, naglasivši da su na njegovom imanju štete procijenjene na iznos od 22.000 KM. Kasnije je obećano 20 odsto od tog iznosa, da bi taj procenat bio smanjen na 16 odsto. Rikanović kaže da godišnji prihod u optimalnim uslovima na njegovom imanju iznosi između pedeset i šezdeset hiljada maraka, ali, nakon poplava, ni on, ni većina poljoprivrednika dugo još neće moći računati na optimalne prinose i prihode.
I Blago Matković smatra da minimalna otkupna cijena pšenice treba da bude 45 pfeniga po kilogramu.
„Prinosi neće biti veći od tri tone po hektaru. Mi smo za obećani regres i podsticaj od države uslovljeni prinosom od četiri do 4,5 tona po hektaru. Na izmučenom i oslabljenom zemljištu nakon poplava teško je bilo ostvariti značajnije prinose“, kaže Matković.
Niko Dubajić iz Amajlija kaže da poljoprivrednici „ neće mirno gledati da im se određuje otkupna cijena cijena koja ne može pokriti ni osnovne troškove“.
„Kada je otkupna cijena pšenice bila 27 pfeniga, vekna hljeba je bila 50 pfeniga. Sada je vekna hljeba 1,10 KM do 1,20 KM, pa, zašto onda otkupna cijena pšenice ne bi bila 55 do 60 pfeniga po kilogramu. Sa prinosom od tri tone po hektaru ne možemo pokriti troškove proizvodnje ni kada bismo imali otkupnu cijenu od 50 pfeniga po kilogramu. Izgleda da bolje prolaze oni koji izdaju zemljište pod zakup, nego oni koji proizvode bilo šta u poljoprivredi“, izjavio je Dubajić.
Goran Spasojević, poljoprivredni proizvođač iz Broca kaže da je jesenas zasijao devet hektara pšenicom i osam hektara ječmom.
„Slaba je otkupna cijena za ječam, oko 32 pfeniga po kilogramu. Za pšenicu, bilo bi realno da bude oktupna cijena sa premijama oko 45 pfeniga. Imao sam umanjen rod ječma i do trideset odsto. Joša ukoliko nam mlinari nametnu svoje oktupne cijene, mi smo načisto propali“, kaže Goran Spasojević.
Vaso Petrović iz Donje Čađavice kaže da je jesenas zasijao pšenicu na površini od sedam hektara.
„Rod je polovičan, ali će kvalitet zrna biti dobar. Još uvijek ne znam koliko će iznositi otkupna cijena pšenice. Bilo bi realno da bude oko 45 pfeniga po kilogramu, da se i mi, seljaci, pokrijemo i da ne radimo džaba. Podsticaje za mlijeko nismo primili šest mjeseci unazad. Za junice nismo dobili subvencije. Duguje nam i Agrarni fond Bijeljina. Svi obećavaju, niko obećanja ne ispunjava. Imam trenutno oko 12.000 KM kod države i opštine da naplatim, ali, novca u džepu nema“, kaže Petrović.
Petrović ističe da u štali trenutno ima pedesetoro goveda, među njima dvadesetak muznih krava. Na imanju radi i supruga, sin, snaha, a pomaže mu i otac koji je napunio osamdeset i petu godinu. Svi oni žive od poljoprivrede i stočarstva.
Izvor: CAPITAL