BIJELJINA, Na semberskim njivama već je počela žetva ovogodišnjeg roda pšenice, zasijane na petnaestak hiljada hektara, poljoprivrednici od mlinara traže 35 feninga po kilogramu, a od Vlade RS isplatu podsticaja, ističući da su mnogi kreditno prezaduženi i da je otpočela pljenidba njihove imovine.
Poljoprivrednik Tomo Mijatović iz sela Zagoni kaže da je pšenicu zasijao na oko deset hektara.
„Zasijao sam sjemensku pšenicu i očekujem rod od pet do šest tona po hektaru. Ništa nisam prepuštao slučaju, obavio sam tri prskanja i zaštitu biljaka od štetočina i biljnih bolesti“, kazao je Mijatović i dodao da se nada dobroj otkupnoj cijeni pšenice, jer je i sjetva bila skuplja nego ranijih godina.
„Ukoliko od mlinara dobijemo 35 feninga po kilogramu i ako resorno ministarstvo isplati obećanih pet pfeniga, a lokalna zajednica dva feniga po kilogramu, onda bismo nekako mogli sa 42 feninga po kilogramu pokriti proizvodne troškove i nešto malo zaraditi“, kaže Mijatović.
S druge strane, iz Asocijacije poljoprivrednih udruženja Semberije danas su apelovali da otkupna cijena pšenice bude makar na nivou kalkulacionih troškova od 32 feniga po kilogramu.
Na konferenciji za novinare istakli su da pojedini mlinari već otkupljuju pšenicu za po 30 feninga po kilogramu.
Apelovali su na Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Vladu RS da što prije isplati dug od 9,9 miliona KM za podsticaje iz prošle godine.
Naglasili su da su mnogi poljoprivrednici kreditno prezaduženi i da je otpočela pljenidba njihove imovine.
Direktor bijeljinskog „Žitoprometa“ Bogdan Mirković kaže da su od 27. juna prve količine ovogodišnjeg roda pšenice smještene u silose ovog preduzeća.
Govoreći o raznim kalkulacijama i „lijepim željama“ u vezi sa otkupnom cijenom pšenice, Mirković kaže da bi stvari trebalo smjestiti u realan tržišni kontekst.
Dodaje da je plan „Žitoprometa“ da ove godine otkupi oko 10.000 tona domaćeg roda pšenice.
„Realna otkupna cijena, bez obećanih premija, bila bi 30 ili 31 fening za kilogram. Inače, cijena pšenice na Novosadskoj berzi pada. Bila je 28,4 feninga po kilogramu,a već je pala na 27 feninga po kilogramu“, rekao je Mirković i dodao da će većina mlinoprerađivača i pekara ponovo posegnuti za jeftinijom pšenicom iz uvoza.
CAPITAL
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Koji mlinari će platiti 35 kf po kilogramu kada se ukrajinska pšenica može dobiti po 22 kf franco BiH?