RIM, Činjenica da je Italija na pragu bolnih pregovora o sklapanju nove vlade zabrinjava većinu Evropljana, a komesar za evropske poslove Oli Ren upozorava da bi politička nestabilnost mogla imati značajne posljedice po i onako krhku privredu treće ekonomije evrozone.
Minimalna prednost lidera lijevog centra Pjera Luiđija Berzanija u raspodjeli za donji dom, i prednost desničara Silvija Berluskonija u gornjem domu, Senatu, znači nedjelje političke neizvjesnosti i ekonomske nestabilnosti u Italiji, prenio je list Figaro.
Kriza italijanske vlade mogla bi skupo koštatati državu koja sa teškom mukom pokušava da izađe iz recesije.
Javni deficit od 2,9 odsto bruto domaćeg proizvoda BDP prijeti da pređe granicu od tri odsto.
Pojedini analitičari smatraju da će on biti oko 3,3 odsto iako predsjednik italijanskog Savjeta Enriko Leta, obećava da on neće preći granicu od tri odsto.
Do kraja godina vlada Italije mora da pronađe četiri milijarde evra kako bi pokrila manjak od poreskih prihodi koje je odbila da poveća, pod pritiskom Berluskonija: dvije milijarde evra zbog ukidanja poreza na nekretnine koje predstavljaju stalno mjesto boravišta građana, i dvije milijarde zbog odustajanja od povećanja poreza na dodatu vrijednost sa 21 na 22 odsto.
Predsjednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Dragi izrazio je zabranitutost zbog politicke nestabilnosti u Italiji.
“Sjeme povratka krize je još uvijek zeleno”, izjavio je nedavno Dragi u Frankfurtu.
U izvještaju ECB se navodi da troškovi funkcionisanja italijanske države nastavljaju da rastu. Nagomilane potrebe za finasiranjem su praktično udvostručene između januara u avgusta 2013. u odnosu na isti period 2012.
Javni dug dostigao je ogromnih 124,3 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a vlada teško da može da napravi rezove u budžetu.
Italijanske obveznice su ponovo pod tenzijom na tržištu. Kamatne stope na 10-godišnje obveznice dostigle su 4,56 odsto.
Stope zaduživanja Italije veće su od španskih, što nikako nije dobar znak.
Finansijski rizici ponovo su povećani u trenutku kada su italijinski preduzetnici ponovo počeli da stiču povjerenje i kada je privreda počela da daje znake oporavka.
U prvom tromjesečju ostvaren je negativan privredni rast od 0,9 odsto, a drugom je smanjen na 0,2 odsto.
Prema predviđanjima pozitivan privredni rast se očekivao u proljeće 2014, i to od 0,7 odsto, ali bez značajnog smanjenja nezaposlenosti. Tanjug