BANJALUKA – Policija u Mrkonjić Gradu, Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci i banjalučka “Elektrokrajina” kriju detalje u vezi tajne fabrike za rudarenje kriptovaluta otkrivene prije dva mjeseca u zatvorenoj fabrici vode „Kruna“ u Mrkonjić Gradu u vlasništvu porodice biznismena Pantelije Damjanović.
Iz veoma šturih informacija koje nadleže institucije daju, jasno se vidi kako niko o ovom slučaju nije planirao da obavijesti građane, te da bi se o svemu ćutalo da portal CAPITAL, prošle sedmice nije objavio priču koja je privukla veliku pažnju javnosti.
Tako je na primjer policija Mrkonjić Gradu odbila da kaže gdje su računari preko kojih su se proizvodile kriptovalute i preko kojih se krala struja, a na osnovu kojih bi se prema ocjeni stručnjaka veoma lako moglo utvrditi koliko novca je zarađeno, kao i koliko je električne energije potrošeno.
Iako sedmično objavljuju razne servisne informacije, ova im očigledno nije bila interesantna, pa su je sakrili od javnosti.
Na naš upit samo su djelimično odgovorili.
“Nadležnom tužilaštvu 21. septrembra podnesen je izvještaj o otkrivanju počinioca krivičnog djela „Krađa energije“ protiv lica inicijala D. D. i R. B. iz Banjaluke. Za sve druge tražene informacije potrebno je da se obratite postupajućem tužilaštvu”, kazali su kratko iz Policijske uprave Mrkonjić Grad.
D.D. je prema našim saznanjima vlasnik preduzeća “Voda-Kruna” Damjan Damjanović koji je ranije negirao svoju umješanost prebacujući odgovornost na osobu kojoj je navodno iznajmio fabriku.
Informacije smo zatražili i od Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci, čiji je tužilac bio na licu mjesta, ali smo dobili odgovor koji u stvari služi samo da bi se zadovoljila forma.
“Predmet se nalazi u radu i u fazi je istrage. U cilju istrage koja je u toku, više informacija ne možemo saopštiti”, rečeno je iz tužilaštva.
Koliko je fabrika kriptovaluta trošila struje najbolje pokazuje kako su električari danima tražili uzrok enormne potrošnje koja je dovela do pada napona na mreži. Sumnjičavi su bili i mještani koji su čuli kako se u fabrici “Kruna” čuje ogromna buka, a znali su da postrojenja već duže vrijeme ne rade. Stručnjaci kažu da ove mašine proizvode zaglušujući buku i da je to razlog što ovakve mašine „rudari“ nikada ne drže u stambenim objektima.
Podsjećamo, u prikrivanju informacija vezanih za ovaj slučaj aktivno učestvuje i “Elektrokrajina”, čiji su radnici otkrili krađu. Naime, oni su kazali kako je mrkonjićkim rudarima fakturisano nešto preko 4.500 KM po osnovu krađe, što je uglavnom jedino konkretno u odgovoru.
Na upit CAPITAL-a o tome za koji period je obračunata ukradena struja, nisu željeli da odgovore. Takođe nam nisu htjeli dostaviti ni podatke o višemjesečnoj potrošnji struje za područje na kojem radila fabrika što pokazuje koliko žele da se o ovome piše.
Prema našim saznanjima u “Elektrokrajini” uopšte ne insistiraju na tome da se utvrdi za koliko tačno novca je preduzeće oštećeno, a njihovi pojedini rukovodioci koji dolaze iz Mrkonjić Grada žele da se slučaj što prije okonča i da se sve završi na plaćanju mizerne kazne za neovlašćenju potrošnju.
Dnevno zarađivali 5.000 dolara
Kako nadležni ne žele da razgovaraju, CAPITAL je pronašao stručnjake koji se bave rudarenjem kriptovaluta koji su na osnovu fotografija procijenili o kakvom biznisu se radi.
Jedan od njih kaže kako je riječ o opremi koja je veoma skupa.
“Računarske mašine koji su se koristili za rudarenje koštaju od 2.000 do 10.000 američkih dolara u zavisnosti od jačine, što pokazuje da je ovde riječ o ozbiljnom poslu jer tu opremu i taj broj mašina ne može sebi da priušti svako. Samo na osnovu dvije objavljene fotografije može se izbrojati 120 asic mašina, a svaka može izrudariti do 50 dolara, odnosno sve zajedno i do 5.000 dolara dnevno”, kaže stručnjak za kriptovalute koji je želio ostati anoniman.
CAPITAL: Dejan Tovilović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Tezak je taj rudarski hljeb sa sedam kora.
Zato Elektrokrajina i jeste sampion gubitasa sa 15 000 000 KM gubitka jer kao Superhik stiti bogate a sirotinji iskljucuju struju za 200 KM duga.