BANJALUKA – Banjalučka policija izuzima dokumentaciju iz Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje u ovom gradu, zbog sumnje da je bivša direktorica Jelena Kurtinović nezakonito povećala platu sebi i svojim saradnicima, saznaje portal CAPITAL.
Sektor kriminalističke policije Policijske uprave Banjaluka traži Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u ovoj predškolskoj ustanovi, Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti obrazovanja i kulture, te spornu Odluku o povećanju plata iz 2016. godine.
Podsjećamo, kako je portal CAPITAL nedavno pisao, Kurtinovićka je u septembru 2016. godine, samo nekoliko mjeseci nakon što je sjela u direktorsku fotelju, sebi povećala platu za 20 odsto, a saradnicima od šest do 10 odsto. Tako uvećanu platu primala je sve dok nedavno nije napustila funkciju.
U Odluci koju je sama donijela i potpisala ona se pozvala na Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti obrazovanja i kulture Republike Srpske iz 2014. godine, prema kojem je imala pravo na povećanje plate u slučajevima kada dolazi do “posebnih opterećenja”.
Međutim, nekoliko sedmica prije nego što je potpisala ovaj sporni akt, sredinom avgusta na snagu je stupio novi Posebni kolektivni ugovor u kojem nije postojalo bilo kakvo uporište za povećanje plate. Preciznije rečeno, akt na koji se pozivala kada je sebi povećala platu nije bio važeći.
Ona je u izjavi za CAPITAL kazala kako je sve odluke donijela u skladu sa zakonom.
Funkciju direktora je obavljala do kraja prošlog mjeseca kada ju je na toj poziciji zamjenila Andrea Dorić.
Vezana vijest:
Bivša direktorica banjalučkih vrtića nezakonito sama sebi dala povišicu
CAPITAL: D.T.
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Uvijek mi je kao pravniku bilo zanimljivo to sto za direktore raznih preduzeca i ustanova se postavljaju lica koja nisu diplomirani pravnici, a onda se ocekuje od istih da znaju pravo. Svakako ne mislim da svi direktori treba da budu pravnici, ali onda se postavlja pitanje i odgovornosti takvih ljudi. Cesto srecem kolege pravnike koji se bore za radna mjesta kojima nisu dorasli, bez imalo straha i odgovornosti pristupaju istima. Svjedoci smo mnogih funkcionera koji za savjetnike postavljaju ljude koji nisu dorasli tom zadatku, a ne shvataju da upravo oni trebaju da im cuvaju ledja. I na kraju opet ulazimo u taj zacaran krug odgovornosti.
Direktor treba da je stručan u branši kojom se firma bavi. On ima u firmi pravnike, a sam ne treba da bude pravnik, jer pravnici o procesima, posebno tehnološkim, pojma nemaju. Ne mora da bude ni ekonomista.
Kakvo uobičajeno razmišljanje jednog pravnika!
Ne razmišljaju svi pravnici tako, ali je interesantno da u globalu, pripadnici bilo koje profesije za sebe odnosno svoju profesiju misle da je najbitnija odnosno najbolja za direktora. Na primjer, neki smatraju da inžinjeri tehničkih nauka imaju najbolje predispozicije za direktore zato što su organizovani. A po mom mišljenju (po zanimanju pravnik), direktori trebaju biti ekonomisti, uz mali procenat izuzetaka i dobrih ekonoma iz neke druge struke…
Inžinjeri tehničkih nauka moraju biti dobri sa matematikom i tehničkim procesima, pored ogromne količine drugih znanja. Šta ekonomisti u sistemu gdje ekonomija ne funkcioniše trebaju znati? Samo sabirati i oduzimati. Isto vrijedi i za pravnike u sistemu gdje pravna država ne funkcioniše. Davno je Minimax rekao: “kada prolazite kroz Banju Luku, pazite da vam ne uvale diplomu Pravnog fakulteta”.
Vidim Mitre da ste vi inžinjer i da imate “ogromnu količinu znanja”. Ekonomija funkcioniše uvijek i u svakom sistemu, bio on robovlasnički, kapitalistički, socijalistički ili izvrnut kao naš, bez obzira da li mi to vidimo ili ne vidimo, a isto tako i pravni sistem, kakav god on bio… Ključno pitanje je kako će se svako od nas, a pogotovo direktori, snaći u tom sistemu i to je jedino što se broji. Što se tiče komentara za diplomu Pravnog fakulteta, ne može svako da je iskoristi čak i ako je stekne…
Blizu, ali ipak promašaj: jesam 3 godine pokušavao na Elektrotehnici, ali sam odustao. A oni koji su bili lošiji od mene i koji su odustali i prešli na pravo ili ekonomiju, završili su te fakultete. Izraz “snaći se” je sinonim za izbjegavanje zakona, a to se na zapadu zove kriminal.
@posmatrac
to sto vi definisite kao ekonomiju da funkcionise u svakom sistemu zapravo nije ekonomija odn. definicija ekonomije…to sto u robovlasnickom, diktatorskom, nekom drugom uredjenju ili sistemu funkcionise je u stvari ZIVOT, jako los, prljav, pojedincima idealan ali u svakom slucaju nekvalitetan zivot – a ne ekonomija kako je sami nazivate
Zasto bar ogradu ne ofarbaju i novu reklamu ne naprave? To tako ruzno igleda uzas.
Kakve veze ima sta je direktor po struci, zakon mora postovati. Ako nije dorastao svom poslu i ne moze da odradi posao po pravilima da ostavku i dodje novi. Naravno, da se razumijemo ovdje nije rijec o nepoznavanju prava, nego naprotiv jako dobrom poznavanju i pravicnosti i sistema u kojem se radi.