BEOGRAD, Nakon što je policijski sindikat Srbije uspio štrajkom da „izboksuje” povećanje plata od oko 30 odsto, ostali sindikati zaposlenih u javnom sektoru zahtjevaju da i oni dobiju toliku povišicu.
Predsjednik „Nezavisnosti” Branislav Čanak smatra da Vlada Srbije ne može više prosvjetarima i ljekarima da kaže da nema para za njih, kad je pokazala da ih ima za policiju.
Pripadnici MUP-a prekinuli su štrajk, a predsjednik Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović izjavio je juče za Press da je dogovoreno izjednačavanje osnovica plate policajaca i vojske, što znači da će policija dobiti oko 30 odsto veće plate.
– Ljudi su sada više nego zadovoljni jer smo postigli ono što smo tražili. Ministar Ivica Dačić se u Vladi izborio da nam se ispune zahtjevi – kaže Mijailović.
Predsjednik sindikata „Nezavisnost” Branislav Čanak kaže za Press da je očigledno da će sada i ostali sindikati iz javnog sektora da traže povišice.
– Sada je Vlada sebi iz ruku izbila argument da nema para u budžetu. Trenutno su u toku štrajkovi prosvjetara i zdravstva, i oni sada mogu da pitaju kako to za policiju ima para, a za njih nema – kaže Čanak.
Upravo to je juče upitala i predsjednica Sindikata zaposlenih u zdravstvu Branislava Plančak.
– Nemamo ništa protiv toga što je policiji povećana plata, ali ako ima za njih, onda ima i za zdravstvo i prosvjetu – rekla je juče Plančakova.
Prosvjetari koji štrajkuju dvadesetak dana razočarani su time da država više brine o policiji nego o njima.
– Njihov ministar se zalaže za rješavanje problema dok se naš ne zalaže – kaže Tomislav Živanović, predsjednik granskog sindikata „Nezavisnost”.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović smatra da bi uskoro mogli da krenu i masovniji štrajkovi.
– Nezadovoljstvo je opšte i plate nisu pomjerane godinama. Metalci već najavljuju neke štrajkove, a najkritičniji su građevina, poljoprivreda, mašinska industrija, šumarstvo… – upozorava Orbović.
Takođe, i Društvo sudija porotnika Srbije postiglo je dogovor sa Ministarstvom pravde da se promjeni način obračuna naknade.
– Osnovica će biti 1,25 od prosječne zarade u Srbiji. To praktično znači da će sudija porotnik za svaki sat rada u sudskom vijeću primati oko 300 dinara – objasnio je predsjednik Društva sudija porotnika Srbije Branislav Stošić. Press