BEOGRAD, Vlada Srbije usvojila je u utorak mjere koje će biti preduzete nakon vanredne kontrole stanja zaliha i kvaliteta pšenice i kukuruza u državnim robnim rezervama.
– Ministarstvo unutrašnjih poslova zaduženo je da provjeri zakonitost rada odgovornih lica u skladištima gdje je utvrđena razlika između stvarnog stanja zaliha pšenice i kukuruza i knjigovodstvenog stanja koje vodi Republička direkcija za robne rezerve – saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede poslije sjednice Vlade.
Takođe, radna grupa koja je provjeravala stanje zaliha u silosima, dobila je zadatak da ponovi kontrolu u skladištima u kojima do sada nije bilo moguće utvrditi da li su zalihe vlasništvo Republike Srbije ili trećih lica. Nadzor nad radom Republičke direkcije za robne rezerve povjeren je Ministarstvu trgovine.
Ministarstvo trgovine je prvi put, poslije više decenija, nedavno izvršilo pravu kontrolu robnih rezervi, jer do sada silosi nisu bili provjeravani, već samo papiri. Tada je utvrđeno da je opljačkana velika količina robe. Skladištari su, naime, prodavali državnu robu koju su dobijali od Robnih rezervi “na čuvanje” , dok su istovremeno od države uzimali dobru mjesečnu naknadu.
Kako su “Novosti” već pisale, pripadnici radne grupe Uprave kriminalističke policije MUP Srbije još od maja provjeravaju poslovanje direkcije za robne rezerve. Policija je u ovu ustanovu ušla prije izbijanja afere sa preprodajom državnog žita. Do prvih dokaza o postojanju krupnijih zloupotreba u vezi sa robom iz državnih robnih rezervi došlo se tokom policijske istrage u pančevačkoj “Azotari”.
Kukuruz sa aflatoksinom
Vlada je zadužila Republičku direkciju za robne rezerve da objavi poziv o pozajmici do 25.006,89 tona merkatilnog kukuruza koji sadrži aflatoksin iznad maksimalno propisane granice. Ovaj kukuruz biće prerađen u stočnu hranu.
– Ovaj kukuruz može da se koristi isključivo u skladu sa Uputstvom za proizvođače stočne hrane Ministarstva poljoprivrede iz februara ove godine, za proizvodnju potpunih i dopunskih smjesa za starije kategorije i tovnu stoku, i to uz nadzor veterinarske inspekcije – ističu u Vladi Srbije.
Pozajmica kukuruza je bez plaćanja kamate, ali uz obavezu vraćanja “duga” iz ovogodišnjeg roda. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
SVA JE SREĆA DA U REPUBLICI SRPSKOJ NEMA OVAKVIH KRIMINALNIH I NEGATIVNIH POJAVA. A, NE VJERUJEM DA BIH IMAO NEKO HRABROSTI DA UPLETE SE U OVAKVU IGRU KAO U REPUBLICI SRBIJI, JER INSTITUCIJE U REPUBLICI SRPSKOJ RADE SVOJ POSAO KAKO TREBA, ZATO I NEMA OVAKVIM PRIMJERA KAO U SRBIJI, FBIH I BIH.SVAKA ČAST NAŠIM ORGANIMA!!!!!!