ZAGREB, Bivšem potpredsjedniku hrvatske Vlade Damiru Polančecu određen je jednomjesečni pritvor zbog sumnje da je Elektroprivredu Hrvatske sa bivšim direktorom te firme Ivanom Mravkom i rukovodiocem šibeničkog preduzeća TLM Ivanom Koštanom, oštetio za oko 600 miliona kuna /oko 82,5 milona evra/.
Za podsticanje na zloupotrebe u ovom slučaju osumnjičeni su i penzionisani general Ivan Kapular, te bivši član Nadzornog odbora HEP-a Zdenko Jurčić, ali se njih dvojica brane sa slobode, javljaju hrvatski mediji.
Polančecov advokat Anto Nobilo rekao je da će tražiti svjedočenje užeg kabineta hrvatske Vlade, ukoliko ih ne pozove tužilaštvo.
Istovremeno danas je Polančecu ukinut pritvor za “slučaj Podravka”, zbog kojeg je uhapšen.
Osim u slučajevima “Podravka” i HEP, Uskok tereti bivšeg ministra privrede Polančeca i da je vukovarskom advokatu Petru Miletiću isplatio pola miliona kuna /oko 68.000 evra/ za nepotrebne stručne studije.
USKOK je protiv Polančeca prije dvije sedmice podigao i prvu optužnicu, a riječ je o nezakonitostima u gradnji rasvjete na igralištu Fudbalskog kluba “Osvit” u njegovu rodnom mjestu Đelekovcu kod Koprivnice, “teškim” više 230.000 kuna /oko 31.620 evra/.
Portparol MUP-a Krunoslav Borovec danas je, na pitanje novinara da li je policija pozvala ili obavila informativni razgovor sa Sanaderom u vezi HEP-a i TLM-a, rekao da “policija nema praksu da daje informacije o tome s kim su obavljeni razgovori, jer bi se time narušio njen ugled”.
Hrvatski “Večernji list” ranije je, pozivajući se na nezvanične izvore, pisao da će u istrazi oko malverzacije strujom na relaciji HEP – šibenički TLM – “Aluminij” iz Mostara, biti ispitani predsjednica hrvatske Vlade Jadranka Kosor, te ključni ministri koji su bili u Upravnom odboru HEP-a Ivan Šuker, Božidar Kalmeta i Petar Čobanković, ali i bivši premijer Hrvatske Ivo Sanader.
Prema informacijama USKOK-a, HEP je 2008. godine kupio 350 megavata električne energije po cijeni od 83,3 evra po megavatčasu, a prodavao je TLM-u, odnosno “Aluminiju” iz Mostara po 20,5 evra po megavatčasu. Gubici nastali u ovim transakcijama iznose oko 50 miliona evra, dok je gubitak iz 2007. oko 34 miliona evra.