BEOGRAD, Dok neki građani muku muče da naplate osiguranu sumu, najčešće od onih osiguravajućih kuća koje su otišle u stečaj, postoje i oni drugi, koji prevarom pokušavaju da zarade. Vara se, najčešće, kod osiguranja motornih vozila, jer je bilo koji drugi vid osiguranja u Srbiji daleko manje zastupljen.
– Pojavom i produbljivanjem globalne ekonomske krize, procenat pokušaja prevara uvećan je u odnosu na prethodne godine. Takav trend nije zabilježen samo u našoj zemlji, već u čitavoj Evropi i svijetu – kaže, za “Novosti” Veselin Danilovac, pridruženi član Izvršnog odbora, odgovoran za preventivu, štete i sprječavanje prevara u osiguranju “Delta Đenerali osiguranja”.
Na našem tržištu najzastupljenije su prevare u auto osiguranju.
Indikatori prevare su: nesaglasna oštećenja na vozilima koja su učestvovala u nezgodi, zatim štetnik popravlja vozilo prije prijave štete oštećenog, tako da se ne može raditi poređenje; saobraćajna nezgoda na sporednim putevima noću i bez prisustva svjedoka; stara vozila u generalno lošem stanju; zapisnik s priznanjem krivice potpisuju oba učesnika u saobraćajnoj nezgodi, i istovremeno se podnosi odštetni zahtjev u dvije osiguravajuće kuće…
– Ovde se mora spomenuti i ekstremno velik broj prijavljenih šteta na licima u centralnom dijelu Vojvodine – ističe naš sagovornik. – To su uglavnom odštetni zahtjevi u vezi s trzajnim povredama vrata nakon saobraćajne nezgode. Sa ovim problemom suočava se čitava industrija osiguranja u Srbiji godinama unazad, jer se u toj regiji vrši odliv velikog dijela sredstava namjenjenih za naknadu šteta u domenu obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti.
Kopija
U slučaju prijave krađe vozila, po proceduri se ključevi od vozila koje je dostavio osiguranik odmah šalju na ekspertizu, da se utvrdi da li je ključ od vozila kopiran, a ako jeste, kada i na koji način. Ekspertiza se obavlja u inostranstvu, i rade je nezavisni vještaci – objašnjava Veselin Danilovac. Novosti