SARAJEVO, U BiH je prošle godine uvezena roba vrijedna 15,85 milijardi KM, što je za 2,75 odsto manje nego 2014. godine, dok je ukupan izvoz iznosio 8,99 milijardi KM i veći je za 3,52 odsto, pa je tako pokrivenost uvoza izvozom iznosila 56,70 odsto, što je za 3,10 odsto više nego godinu ranije.
Rast izvoza i pad uvoza doveo je i do smanjenja trgovinskog deficita, koji je u 2015. godini iznosio 6,86 milijardi KM, što je za 8,69 odsto manje nego prethodne godine, navodi se u Analizi spoljnotrgovinske razmjene BiH za 2015. godinu, koju je sačinilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a na današnjoj sjednici primio k znanju Savjet ministara BiH.
EU je i dalje glavni spoljnotrgovinski partner BiH, tako da u ukupnom obimu robne razmjene učestvuje sa 64,81 odsto, a slijede zemlje potpisnice sporazuma “Cefta 2006” s 13,25 odsto, dok ostale zemlje učestvuju s 21,94 odsto.
BiH je u prošloj godini najviše izvozila u Njemačku, Italiju, Hrvatsku, Srbiju, Sloveniju, Austriju, Tursku, Crnu Goru, Mađarsku i Holandiju, a istovremeno je najviše uvoženo iz Njemačke, Italije, Srbije, Hrvatske, Kine, Rusije, Slovenije, Turske, Austrije i Poljske.
Savjet ministara BiH utvrdio je Prijedlog osnova za zaključivanje Ugovora za Projekt “Podrška odlučivanju za modernizaciju i unapređenje održivog upravljanja zemljištem – DS – SLM – GCP/GLO/377/GEF” između BiH i Organizacije za hranu i poljoprivredu UN /FAO/, čiji je cilj povećanje bezbjednosti hrane, razvoj poljoprivrede i unapređenje upravljanja prirodnim resursima.
Riječ je o Ugovoru za Projekt u okviru Konvencije UN za suzbijanje dezertifikacije/degradacije zemljišta /UNCCD konvencija/, koju je BiH ratifikovala 2002. godine.
Sredstva za realizaciju ovog projekta, koji će implementirati FAO, odobrio je Globalni fond za životnu sredinu u iznosu od 6.116.730 dolara, od čega je za BiH 290.000. Srna