NJUJORK, Radio je medij koji se sve više seli na internet, što automatski otvara mogućnost direktnije dvosmjerne komunikacije, ali i da korisnici postaju emiteri.
Za pokretanje radio stanice potrebna je jača internet veza, par programa i entuzijam da se to uradi. Za početak su vam potrebni programi “Winamp”, “Icecast2” i poseban plugin za “Edcast”. Svi se mogu besplatno skinuti sa interneta.
Sljedeći potez je odluka koji broj slušalaca imate ili želite da imate, odnosno potrebna brzina interneta da bi se to i ostvarilo. To se računa veoma jednostavnom formulom: broj slušalaca x audio bitrate = potrebna brzina uploada interneta.
Audio bitrate predstavlja kvalitet zvuka, odnosno koliko kilobita po sekundi (kbps) ima neki audio format. Za prosječan kvalitet zvuka potrebno je minimum 192 kbps, što znači da će dvoje ljudi moći da sluša taj radio ako je apload oko 500 kbps.
Naravno, može se smanjiti audio kvalitet, ali će onda zvuk biti sličan onome kao da se pušta preko telefona.
Jedno od rješenja je prelazak na besplatan server FreeStreamHosting.org, preko kojeg je kvalitet zvuka 128 kbps za 1.000 korisnika.
Uz pomenuti “Icecast2” se dobija objašnjenje za korisnike koji žele da idu preko svoje internet veze ili određenog servera.
Nakon što se ovo podesi, potrebno je instalirati “Winamp” i plugin “Edcast” i onda ga i aktivirati u podešavanjima. Tu se pravi i izbor da li ćete koristiti mikrofon ili će ići samo muzika. Osim toga, tu su i podešavanja poput kvaliteta i formata zvuka, kao i za dobijanje osnovnog linka za strim.
Kada se sve to podesi, korisnik treba da podesi ime radio stanice i osnovne podatke o njoj.
Sada se dolazi do dijela kada treba da nastavite plejlistu ili uključite mikrofon i počnete sa pričom. Svoju adresu možete dijeliti prijateljima ili jednostavno da iskoristite stari računar i preko njega uvijek imate muziku bilo gdje da se nalazite.
Pazite na autorska prava
Ukoliko se vaša radio stanica emituje u javnost, a ne za zatvoren krug ljudi, onda morate biti svjesni da muzika koju puštate podleže određenim zakonima. Osim ako nije vaša muzika ili bendova koji su vam omogućili da je besplatno emitujete. Stoga je najbolje otići na sajt www.live365.com i tamo dobro izučiti sva pravila za puštanje određene muzike.
Jednostavniji način
Postoje određeni sajtovi koji omogućavaju da se preko njih direktno strimuje zvuk sa mikrofona korisnika. Najpopularniji su Justin.tv i Ustream.tv gdje samo treba da se registrujete i možete da počnete sa emitovanjem, prenose agencije.