BANJALUKA, Stanovnike Srpske poslije nekoliko mjeseci stalnog poskupljenja u idućem periodu očekuje blagi pad cijena mliječnih i proizvoda od brašna.
Ovo je rekao sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović i dodao da bi do pada cijena u Srpskoj moglo doći zbog pojeftinjenja sirovina na svjetskoj berzi.
– U svijetu su već počele da padaju cijene pšenice i kukuruza, a sa žetvom u RS se očekuje pad cijena određenih proizvoda – rekao je Petrović.
Prema njegovim riječima, trebalo bi da dođe do pada cijena svih proizvoda koji u sebi sadrže brašno.
– S obzirom na to da će doći i do pojeftinjenja hrane za stoku, nema nikakvog razloga da dođe do poskupljenja mlijeka i mliječnih proizvoda, već samo može doći do njegovog pojeftinjenja – kazao je Petrović.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da bi moglo doći do pojeftinjenja prehrambenih proizvoda, samo ako dođe do daljeg pada cijena na svjetskoj berzi.
– Sigurno je da u idućim mjesecima neće biti poskupljenja. Ukoliko se mlinari i pekari budu pridržavali određenih pravila, onda može doći i do pojeftinjenja hljeba i brašna, a to će proizvesti i pojeftinjenje ostalih prehrambenih proizvoda – rekao je Usorac.
Prema njegovim riječima, povrće u Srpskoj je već znatno pojeftinilo, dok se u julu očekuje rast cijena telećeg mesa.
U mljekari “Pađeni” u Bileći rekli su da bi u idućem periodu moglo doći do pada cijena mlijeka i mliječnih proizvoda.
U firmi “Ming coffee” iz Bijeljine rekli su da su cijene kafe u RS stabilne i da u idućem periodu neće doći do promjena cijena ove sirovine.
– Trenutne cijene sirove kafe na svjetskom tržištu kreću se oko 370 dolara po toni – kazali su u ovoj firmi.
Zbog visokih cijena, ali i straha od bakterije ešerihije koli, vrijednost prodaje poljoprivrednih proizvoda na zelenim pijacama u RS u maju ove godine pala je za 31,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, vrijednost prodaje poljoprivrednih proizvoda u maju ove godine iznosila je više od 1,6 miliona KM, što je u poređenju sa istim mjesecom prošle godine manje za oko 746.000 maraka.
Usorac je istakao da je strah od bakterije koja je pronađena u krastavcima u Njemačkoj prouzrokovala ne samo drastičan pad cijene krastavca, nego i prodaju povrća.
– Iako kod nas nije postojala opasnost od ove zaraze, veliki dio povrća je propao našim proizvođačima zato što ga nisu mogli prodati ni po najnižim mogućim cijenama – istakao je Usorac.
Iako je prema podacima Zavoda za statistiku RS, u poređenju sa aprilom ove godine, vrijednost prodaje poljoprivrednih proizvoda na zelenim pijacama u maju veća za 155.558 KM ili za 10,4 odsto, Usorac kaže da bi taj procenat trebalo da bude još veći, jer se povrće u ovom periodu prodaje po mnogo nižim cijenama, dok se istovremeno potražnja povećava.
– Apelujemo na kupce da kupuju domaće proizvode, jer kod nas još nije zabilježena nijedna smrtonosna zaraza kao što je to slučaj u evropskim zemljama – istakao je Usorac i dodao da očekuje da će se prodaja povrća u idućem periodu povećavati.
Struktura prodaje
U strukturi ukupne prodaje poljoprivrednih proizvoda na zelenim pijacama u maju ove godine voće je učestvovalo sa 21,3 odsto, povrće sa 14,9 odsto, a mlijeko i mliječni proizvodi sa 14,5 procenata.
– Učešće živine i jaja iznosi deset odsto, lukovičasto bilje sa 9,8 procenata, žito i proizvodi od žita sa 5,5 odsto, med sa pet odsto i ostali proizvodi sa 19 odsto – podaci su Zavoda za statistiku RS. Glas Srpske