BEOGRAD, Naftna industrija Srbije NIS od ponoći je snizila cijene goriva, izjavio je danas ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović i istakao da je tržište naftnih derivata stabilizovano i da ne očekuje dalja poskupljenja goriva.
NIS je snizio za dva dinara cijenu benzina evropremijum BMB 95 i za jedan dinar cijenu dizela D2, rekao je ministar novinarima, poslije potpisivanja Memoranduma o saradnji Elektroprivrede Srbije i konzorcija španskih kompanija.
Petrović je rekao da su cijene goriva na NIS-ovim pumpama vraćene na pređašnji nivo i ocijenio da je NIS donio dobru odluku, koja je zasnovana na postojećim troškovima.
On je rekao da očekuje stabilizaciju tržišta naftnih derivata u narednom periodu, s obzirom da je berzanska cijena nafte u mirovanju i da je nešto niža nego prije desetak dana, kao i da je kurs dinara stabilizovan.
Zbog toga ne postoji nijedan ozbiljan razlog za destabilizaciju cijena goriva i zato očekujem da nećemo imati poskupljenja u narednom periodu, već ako bude nekih promjena, očekujem da će cijene ići na niže, naveo je ministar.
On je dodao da misli “da smo ušli u stabilizaciju tržišta i da više nećemo imati povećanja cijena, ako ne dođe do nekih ekstremnih stvari na svjetskom tržištu, na koje ne možemo da utičemo”.
Petrović je rekao da na dugi rok nije održivo da se administrativnim mjerama uređuje tržište naftnih derivata, podsjetivši da je Srbija liberalizovala tržište goriva, kako bi se prilagodila situaciji na evropskom tržištu.
“Najvažnije je da mi imamo stabilno snabdijevanje potrošača naftnim derivatima i Vlada neće preduzeti bilo kakav korak koji bi samo na prvi pogled izgledao popularno, a da poslije dovede do toga da nema goriva na pumpama”, kazao je on.
Petrović je poručio da nema mjesta panici zbog toga što smo proteklih nekoliko nedjelja imali rast cijena naftnih derivata, istakavši da resorna ministarstva pažljivo i svakodnevno prate i analiziraju situaciju i da će uraditi sve da zaštite interese građana.
Petrović je rekao da, kada je riječ o smanjenju poreza u cijeni goriva, Vlada razmatra sve mogućnosti, ali da bi smanjenje akciza i PDV-a na gorivo, izazavalo manjak prihoda u budžetu i rast deficita, što bi na neki način moralo da se nadomjesti. Tanjug