VAŠINGTON – Svjetski finansijski čelnici, suočeni s najtežom privrednom krizom posljednjih decenija, najavili su jačanje nadzora nad bankama i drugim finansijskim institucijama na početku proljećnog zasjedanja Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koji se održava u Vašingtonu.
Američki ministar finansija Henri Paulson u svom je govoru upozorio da je “globalna ekonomija suočena sa značajnim izazovima”, posebno usporavanjem američke privrede, poremećajima na finansijskom tržištu i povećanom inflacijom.
“Ova godina će biti još teža, sa suprotnim vjetrom koji dolazi od prilagođavanja američke privrede, stresa na finansijskim tržištima, višim cijenama robe i inflacijom većom od željene”, rekao je Paulson. “Opasnosti će varirati, ali nijedna privreda nije potpuno imuna od globalnih silnica”, rekao je on.
Paulson je istakao kako je postignut napredak na povećanoj transparentnosti i boljem upravljanju rizikom i kapitalom u finansijskom sektoru, ističući primjer mjera američke vlade i Foruma za finansijsku stabilnost (FSF).
U petak su ministri finansija G7 podržali paket mjera FSF-a i pozvali banke da u cjelosti iznesu podatke o svojoj izloženosti riziku vezanom uz sadašnje poremećaje na finansijskom tržištu. MMF kao član Foruma za finasijsku stabilnost, po riječima Paulsona, ima važnu ulogu “pružanja analitičke podrške i sprovođenja finansijskog nadzora svojih zemalja članica”.
“MMF se mora reformisati kako bi zadržao svoj značaj i legitimnost”, rekao je Paulson i dodao kako se MMF treba prilagoditi “brzim tehnološkim promjenama, sve dinamičnijim novim ekonomijama i povećanoj internacionalizaciji finansijskih tržišta”.