BANJALUKA, Od oko 25.000 kontrolisanih pošiljki prehrambenih proizvoda uvezenih u Republiku Srpsku u ovoj godini, Zdravstveno-sanitarna inspekcija RS utvrdila je 14 neispravnih.
Desimir Miljić, glavni Republički zdravstveno-sanitarni inspektor, kaže da je za proizvode koji se uvoze u Srpsku karakteristično to da je većina kontrolisanih pošiljki ispravna. U ovoj godini inspektori su pojačali uzorkovanje i zahtijevali ispitivanje najbitnijih parametara zdravstvene ispravnosti, kao što su ostaci pesticida, teški metali, mikotoksini i slično, a analize su pokazale uredne rezultate.
Nepravilnosti kod uvezene robe, ističe Miljić, najviše su se odnosile na deklaraciju na nerazumljivom jeziku, strane primjese u proizvodu, istekao rok trajanja, izmijenjena organoleptička svojstva, u namirnicama kao što je tjestenina, pekarski kvasac, začini, smrznuti grašak, kafa, brašno.
– Prema do sada pristiglim izvještajima od opštinskih inspekcija, koje obavljaju kontrolu proizvodnje i unutrašnjeg prometa hrane, van prometa je stavljeno nekoliko stotina kilograma različitih vrsta hrane iz različitih razloga – kazao je Miljić, dodajući da su se neispravnosti odnosile na mesne i mlječne proizvode, osvježavajuća pića, kore za pitu, puding, začine, te dijetetske proizvode.
Među namirnice koje nose veliki rizik od mikrobiološke kontaminacije, koja se naročito ispoljava u ljetnom periodu, Miljić ističe majonezu, kratkotrajne mesne proizvode, naročito proizvode od mljevenog mesa, poslastice s kremovima, sladoled i mlječne proizvode, naglašavajući da se ova vrsta hrane mora čuvati isključivo u rashladnim uređajima i upotrebljavati svježe pripremljena.
Kada je u pitanju kontrola vodovoda poteškoće se javljaju u ruralnim područjima, zbog nepostojanja odgovornog lica kome je lokalni vodovod povjeren na upravljanje.
– Karakteristično je da lokalni vodovodi nemaju dokumentaciju o izvršenim istražnim radovima na osnovu kojih se utvrđuje kvalitet izvorišta, što je osnovni preduslov za izgradnju i puštanje u upotrebu svakog vodovoda za javno snabdijevanje stanovništva. U ovakvim slučajevima, ukoliko se i uoče nepravilnosti, inspektori praktično nemaju kome naložiti provođenje potrebnih mjera. Međutim, voda u gradskim vodovodima je pod stalnom kontrolom ovlašćenih laboratorija, tako da potrošači koji su priključeni na ove vodovode uglavnom nemaju problema sa ispravnošću vode – kazao je Miljić.
Zdravstveno-sanitarna inspekcija kontroliše i oblast farmacije, kao i obavljanje zdravstvene djelatnosti, koje su, kako Miljić kaže, u odnosu na prethodni period znatno bolje uređene.
– U oblasti prometa lijekova najznačajnija nepravilnost jeste odsustvo farmaceuta za vrijeme rada apoteke, te se susrećemo sa situacijom da se farmaceuti samo fiktivno vode kao zaposleni – istakao je Miljić.
On kaže da je u oblasti zdravstva ove godine u dva slučaja konstatovano da stomatološke ambulante nisu imale odobrenje za rad, pa su zapečaćene.
Kazne od šest hiljada do 18.000 KM
Po Zakonu o hrani RS, kazne za stavljanje u promet neispravne hrane za javnu potrošnju, kreću se u rasponu od šest hiljada KM do 18.000 KM za pravna lica, od hiljadu KM do tri hiljade KM za odgovorno lice u pravnom licu, od četiri hiljade KM do 12.000 KM za preduzetnika, i od 600 KM do 1.800 KM za fizičko lice. Fokus