BEOGRAD, Direktni pregovori sa stranim političarima i firmama postali su poslednjih mjeseci glavni način zaključivanja poslova u energetici vrijednih milijarde evra.
Raznim sporazumima dogovoreno je da se podignu elektrane sa njemačkim gigantom RWE i italijanskom firmom Seći energija, da slovačka preduzeća grade skladište gasa i gasovod, da Kinezi ulože u novi blok u Kostolcu.
I tu nije kraj, pregovara se i sa slovačko-češkom firmom o korišćenju uglja i gradnji elektrane u Štavlju i sa Rusima o gasnim elektranama.
Nadležni u Ministarstvu energetike i kabinet predsjednika Srbije ne znaju da objasne ko je uveo novu strategiju u energetici. Direktne dogovore dvije strane ne bi trebalo isključiti, ali oni ne bi smjeli da postanu praksa, kao što je to slučaj sa srpskom energetikom.
Najvredniji je memorandum o saradnji Elektroprivrede Srbije i njemačke kompanije RWE za gradnju reverzibilne HE „Đerdap 3“, više hidroelektrana iz projekta „Gornja Drina“ i energetsko-privredno iskorišćenje Velike Morave. Memorandum je potpisan prilikom posjete predsjednika Borisa Tadića Nemačkoj. Riječ je o ulaganju pet milijardi evra.
Dragomir Marković, direktor EPS-a, nije odgovorio zašto partner za navedene projekte nije izabran na tenderu. Ovo državno preduzeće potpisalo je juna i protokol o saradnji sa italijanskom firmom „Seći energija“ i o gradnji devet HE na Ibru.
Protokol je proširen potpisivanjem međudržavnog ugovora između Srbije i Italije. Dokument koji je potpisao Petar Škundrić, ministar energetike, predviđa gradnju hidrocentrala na Ibru, Savi i Drini, snage oko 590 megavata, vjetroparkova, snage oko 500 megavata, malih hidroelektrana i drugih izvora obnovljive energije.
Ministar je naveo da će Srbija imati brojne prednosti od dogovora s Italijanima, između ostalog, kada koncesija istekne dobićemo gotove hidroelektrane, u šta ne treba sumnjati, ali ko može da garantuje da neki drugi partner ne bi dao bolje uslove. Istina, Škundrić je i priznao da je drugi motiv za izbor Italijana bio politički, kako bi se ojačale veze s prijateljski naklonjenim državama.
Dragan Jovanović, direktor Termoelektrana i kopova Kostolac, dijela EPS-a, potpisao je sa kineskom firmom krajem novembra Protokol za projekat TE „Kostolac B“. Riječ je o investicijama od 800 miliona dolara u modernizaciju TE „Kostolac B“ i izgradnji novog bloka B3. Spominje se da bi Kinezi dali kredit u toj vrijednosti, ali ne zna se pod kojim uslovima.
Prilikom posjete slovačkog predsjednika Srbiji u prisustvu predsjednika Tadića resorni ministri potpisali su i protokol o saradnji u energetici. Sporazum predviđa saradnju između srpskih i slovačkih kompanija u izgradnji gasovoda u Srbiji.
Škundrić je izjavio da će već naredne godine srpske i slovačke kompanije započeti gradnju podzemnog skladišta gasa kapaciteta 500 miliona kubika i 100 kilometara magistralne gasovodne mreže.
Ministar je najavio i da se pregovara sa slovačko-češkom firmom o korišćenju uglja u Štavlju i gradnji TE od 300 megavata, a Srbijagas da se sa „Gaspromom“ dogovara gradnja gasnih elektrana. B92