- Najprofitabilniji „Integral inženjering“ i „Mrkonjićputevi“
- GP „Krajina“ imala pad i prihoda i dobiti
BANJALUKA – Najveća građevinska preduzeća u Republici Srpskoj obrnula su u prošloj godini više od pola milijarde maraka, a najbolje je poslovao svakako „Integral inženjering“ iz Laktaša koji je lani prihodovao 194,1 milion KM.
„Integral inženjering“ pokojnog Slobodana Stankovića lani je, pored prihoda, ostvario i najveću dobit i to u iznosu od 10,9 miliona maraka, a prema finansijskim izvještajima zapošljavali su 708 radnika.
Ovo preduzeće je prošle godine imalo značajno lošiji rezultat nego pretprošle godine kada je prihodovalo 200,6 miliona KM i zaradilo 15,4 miliona maraka, a imali su i mnogo više zaposlenih tačnije 844 radnika.
Drugo preduzeće u vlasništvu porodice Stanković „Integra inženjering“ iz Banjaluke lani je prihodovalo 70,4 miliona maraka, dok im je dobit iznosila 9,4 miliona KM, a zapošljavali su 412 radnika.
Za razliku od „Integrala“, preduzeće „Integra“ u vlasništvu Slavice Stanković, supruge Slobodana Stankovića je popravilo i prihode i dobit u odnosu na 2021. godinu kada su zaradili 8,5 miliona KM, a obrnuli 50,1 milion maraka.
Preduzeće „Mrkonjićputevi“ iz Mrkonjić Grada u vlasništvu Mladen Milanovića Kaje ostvarilo je lani dobit od 10,3 miliona KM dok su im prihodi iznosili 31,3 miliona maraka.
Ovo preduzeće je popravilo svoj pretprošlogodišnji rezultat kada su zaradili 7,6 miliona KM i prihodovali 24,7 miliona maraka.
Za pola godine 12 tendera na Jahorini
Ako je suditi po dobiti, odlično je poslovalo i preduzeće „Stam Petrović“ iz Pala, koje je prošle godine zaradilo 9,8 miliona KM, dok su im prihodi iznosili 23,3 miliona maraka, a zapošljavali su 22 radnika.
Ovo preduzeće je značajno povećalo dobit u odnosu na pretprošlu godinu kada su zaradili 4,6 miliona maraka, a prihodovali 10,8 miliona KM.
Važno je napomenuti da je ovo jedna od omiljenih firmi Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ i da su samo u ovoj godini pobjedili na 12 tendera OC.
Graditelji trebinjske bolnice zaradili 7,3 miliona KM
Pozamašnu dobit je ostvarila i firma „Herc gradnja“ iz Bileće koja je prošle godine zaradila 7,3 miliona KM, dok su im prihodi iznosili 38,6 miliona maraka.
I ovo preduzeće je popravilo poslovni rezultat od 2021. godine kada su imali dobit od 4,1 milion KM i prihode od 25 miliona maraka.
Podsjetimo, kako je CAPITAL ranije pisao ovo preduzeće je dobilo posao gradnje bolnice u Trebinju vrijedan 128,4 miliona KM.
Ova firma će predvoditi konzorcijum preduzeća koji će graditi trebinjsku bolnicu.
Pomenuta firma je izabrana da izgradi bolnicu iako je njihova ponuda bila najskuplja.
Sljedeća po dobiti kada su u pitanju građevinske firme je „Aragosta invest“ u vlasništvu Veljka Jarića koja je lani zaradila 4,2 miliona KM dok su im prihodi iznosili 25,1 milion maraka.
„Aragosta“ je pretprošle godine ostvarila dobit od 3,1 milion KM, dok su tada prihodovali 18,6 miliona maraka.
Preduzeće GP „Krajina“ prošle godine je zaradilo 3,2 miliona maraka, dok su im prihodi iznosili oko 12 miliona KM.
Pomenuta firma je za razliku od većine ostalih građevinskih preduzeća smanjila i dobit i prihode u odnosu na pretrpošlu godinu kada su prihodovali 14,5 miliona maraka te ostvarili dobit od 4,7 miliona KM.
Većinski vlasnik GP „Krajina“ je Milenko Čičić koji je uz „Prointer“ suvlasnik „Kaldere“ iz Laktaša.
Pozamašnu dobit ostvarilo je i preduzeće „Prijedorputevi“, u vlasništvu Dragana Čorokalo, i to 2,8 miliona KM, dok su im prihodi iznosili 32,4 miliona maraka.
Ova firma je značajno popravila svoj poslovni rezultat odnosu na 2021. godinu kada su imali dobit od 1,9 miliona maraka i prihode od 25,3 miliona KM.
„Hidro-kop“ iz Banjaluke u vlasništvu Radislava Babića ostvario je lani dobit od 2,5 miliona maraka, dok su im prihodi iznosili oko 19 miliona KM, a zapošljavali su 150 radnika.
I oni su prošle godine popravili poslovni rezultat u odnosu na 2021. godinu kada su prihodovali 16,7 miliona KM i zaradili 3,3 miliona maraka.
„Radis“ uduplao prihode i utrostručio dobit
Firma „Radis“ iz Istočnog Sarajeva je, ako je suditi prema finansijskim izvještajima, uduplala prihode i utrostručila dobit.
Ovo preduzeće u vlasništvu Radeta Dragutinovića je lani prihodovalo oko 15 miliona maraka i zaradilo 2,2 miliona KM, dok su pretprošle godine obrnuli 7,7 miliona KM i ostvarili dobit od oko pola miliona maraka.
„Radis“ je jedna od omiljenih firmi gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića.
Ovo preduzeće je od Grada Banjaluka u prvih šest mjeseci ove godine dobilo šest tendera, koji se uglavnom odnose na projektovanje.
Druga Čorokalova firma „Kozaraputevi“ zaradila je lani 1,7 miliona KM i prihodovala 20,9 miliona maraka, dok su zapošljavali 126 radnika.
Pretprošle godine je ovo preduzeće obrnulo 17,4 miliona KM i zaradilo 2,7 miliona maraka.
„Niskogradnja Marjanović“ uduplala zaradu
„Niskogradnja Marjanović“ iz Prijedora zaradla je lani 1,2 miliona maraka, dok su im prihodi iznosili oko 12,6 miliona KM, a zapošljavali su 76 radnika.
Ova firma je pretrpošle godine prihodovala 7,8 miliona maraka i ostvarila dobit od 699.854 KM.
Među glavnim građevinskim igračima u Republici Srpskoj najlošije je poslovala firma „Hidroenergo“ koja je zaradila 410.737 KM, te ostvarila prihod od 7,4 miliona KM, dok su imali tri zaposlena.
Ovo preduzeće je pretprošle godine imalo dobit od 358.000 KM, te prihode od 7,5 miliona maraka, a zapošljavali su dva radnika.
CAPITAL: Bojana Ninković