BANJALUKA – Teniska arena za potrebe ATP turnira „Srpska open“ koja je izgrađena u rekordnom roku, za samo pet mjeseci, sinoć je svečano otvorena.
Izgradnja je završena u rekordnom roku, ali osim radnika koji su gotovo bez predaha radili na tome, ovom rekordu značajno je pomoglo i to što nije bilo čekanja za bilo kakve dozvole i papire.
CAPITAL je mjesecima unazad u seriji tekstova ukazivao da su realizaciju ovog projekta pratile su razne nepravilnosti – od nedostatka potrebnih dozvola, neusklađenosti prostorno planskih dokumenata do netransparentnog izbora izvođača radova.
Radovi se odvijali bez dozvola
Sama izgradnja počela je polovinom novembra prošle godne bez potrebnih dozvola.
Prema informacijama nadležnih građevinsku dozvolu za izvođenje pripremnih radova, za izgradnju privremenog sportskog objekta izdalo je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, tek u drugoj polovini januara ove godine. To znači da se izgradnja ovog objekta dva mjeseca odvijala bez ijedne dozvole.
Isto tako je najveći dio radova završen sa dozvolom za pripremne radove, jer su nadležni tek nedavno u izjavama tvrdili da su obezbijedili građevinsku dozvolu, ali je nisu predočili na uvid javnosti.
U regulacionom planu nije ucrtan sportski objekat
Osim toga, izgradnja se odvija mimo važećeg regulacionog plana, koji je predvidio da se na toj lokaciji gradi multifunkcionalni kongresno – konferencijski centar, a ne sportski teren/arena.
Adminstracija gradonačelnika Draška Stanivukovića je u nekoliko navrata pokušala da ispravi taj „sitni“ nedostatak i ucrta sportski sadržaj uz park „Mladen Stojanović“, koji je već bio u izgradnji, ali nije dobio podršku Skupštine grada Banjaluka. Ta situacija do danas nije promijenjena.
Važeći regulacioni plan je jedan od preduslova za izdavanje građevinske dozvole što znači da je upitan i zakonski osnov za izdavanje dozvola.
Netransparentan izbor izvođača radova
Izvođače radova je birao Teniski savez RS, što je urađeno samo sa ciljem da država zaobiđe Zakon o javnim nabavkama.
Prema zvaničnim informacijama u izgradnji objekta je učestvovalo više od 20 firmi.
Zbog izbjegavanja sprovođenja tendera za izgradnju teniskih terena Transparency International BiH podnio je prijavu Agenciji za javne nabavke BiH. U ovoj organizaciji su potvrdili da još nisu dobili povratnu informaciju iz Agencije kada je u pitanju njihova prijava.
Besprijekorna saradnja Grada Banjaluka i Vlade RS
Ovaj projekat zajednički realizuju Vlada RS i Grad Banjaluka koji su pokazali visok stepen saradnje, što ranije nije bio slučaj.
Ranija saradnja između republičkog nivoa, koju predvodi SNSD sa koalicionim partnerima i lokalne vlasti na čelu sa gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem iz opozicionog PDP-a u prethodne dvije godine je u najmanju ruku bila turbulentna. Realizacija zajedničkih projekata, prije ovog, je uglavnom bila obilježana oprstukcijama, ali je u slučaju „Srpksa open“ došlo do korijenite promjene po ovom pitanju.
Za projekat „Srpska open“ grad Banjaluka i Vlada Republike Srpske su do sada utrošili oko 30 miliona maraka.
Konačna cifra bi trebala biti poznata tek poslije završetka turnira, kada su nadležni obećali da će javnosti položiti račune o svemu što je potrošeno.
Međutim, ako se realizuje plan da se dvorana pokrije sigurno je da će za to trebati još nekoliko miliona.
Sve donesene odluke u vezi sa ovim projektom republička i lokalna vlast pravdale su „višim interesom“.
Arena je sinoć svečano otvorena, a teniski turnir koji će okupiti neke od najvećih zvijezda svjetskog tenisa, među kojima je i najbolji teniser svijeta Novak Đoković, će trajati od 16. do 23. aprila.
ATP turnir “Srbija open” se privremeno seli u Banjaluku, na period od godinu dana, sa ciljem da teniski centar “Novak” u Beogradu tokom tog periodu renovira.
CAPITAL: V. Popović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“Traže izmjene regulacionog plana kod Delte u Banjaluci, žele da prave zgrade od 10 spratova” Ili kako gradonacelnik kaže jedinstveno rješenje koje ne zagušuje prostor.
Razmišljam, nema tu neke sreće. Birati između završenog objekta bez građevinske dozvole, ili npr. slučaja izgradnje “Arene Doboj”, gdje imaš dozvole, ali istovremeno kršiš sve druge zakone koji postoje, a za rezultat imaš generaciju svršenih srednjoškolaca bez ijednog časa fizičkog vaspitanja održanog u dvorani?!🤔
Tribine ilegalnog teniskog stadiona će se redovno puniti prilikom predizbornih stranačkih skupova. Izgleda da je to i bila stvarna svrha tog objekta.
Priča se da su “dužni uslugu” vlasnicima okolnih parcela pa će im izaći u susret izmjenom regulacionog plana za taj dio. Ima na sajtu grada Nacrt izmjene. To što ovolika dvorana nema parking nije važno. Pitam se samo gdje će parkirati autobuse sa skupova. Ne gine nam opet zatvaranje ulica.