BEOGRAD, Namjera Vlade Srbije je da se podsticajnim mjerama u ovoj godini u građevinsku industriju ulije oko 300 miliona evra, što će dovesti do početka izgradnje oko 500.000 kvadratnih metara stambenog prostora. Veliki broj građevinskih preduzeća već sada je zainteresovan da koristi ova sredstva. Građevinare bi trebalo da podstakne i uredba o faznoj gradnji koja predviđa da investitor može da krene sa gradnjom i prije dobijanja građevinske dozvole, kaže za „Blic“ ministar zaštite životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić.
Šta podrazumjeva ova uredba i od kada će početi da se primjenjuje?
– Namera je da onog trenutka kada građevinska firma ima lokacijsku dozvolu može da uđe u gradnju i to ne samo do kote nula, nego do konstruktivnog sklopa sve zajedno sa krovom. Ne mora da čeka dobijanje svih saglasnosti jer će njih pribavljati u međuvremenu. Ideja je da kada investitor ima kompletiranu građevinsku dozvolu, već ima objekat u koji samo ubacuje infrastrukturu i završava ga. Ovaj pravilnik će opštine i gradovi već danas imati u svojim kancelarijama, ali će biti potrebno neko vreme da shvate nove procedure. Dopunjena je i uredba o konverziji prava korišćenja u pravo svojine uz naknadu, koja će omogućiti da se naknada plaća na više godišnjih rata.
Koje su konkretno podsticajne mjere Vlade Srbije kada je u pitanju stanogradnja?
– Pre tri dana potpisani su ugovori sa osam banaka koje će učestvovati u projektnom finansiranju. Država će subvencionisati te troškove do vrednosti kamatne stope od sedam odsto. To će sigurno dovesti do toga da za naša građevinska preduzeća uslovi budu veoma povoljni, a zbog toga što smo limitirali cenu kvadratnog metra u trećoj zoni u Beogradu na 1.290 evra, stanovi će biti znatno jeftiniji nego što su na tržištu. Uslovi za učešće u projektu su da investitor ima građevinsku parcelu u svom vlasništvu i izdatu lokacijsku dozvolu.
Kada očekujete da prvi ovakav posao počne da se realizuje?
– Verujem da će na zemljištu sadašnje kasarne „4. juli“ u beogradskom naselju Voždovac na leto otpočeti izgradnja velikog stambenog kompleksa koji će imati oko 360.000 kvadratnih metara ili oko 5.000 stanova. Mogu da najavim da će Građevinska direkcija Srbije tokom ove godine pripremiti još nekoliko velikih gradilišta u Novom Sadu, Nišu i Beogradu.
Zamjerke pojedinih građevinskih firmi odnosile su se na to da ne mogu da nađu svoju računicu u cijeni kvadrata od 1.290 evra. Da li su ove žalbe opravdane?
– Kalkulacija je jasna. Kada smo određivali maksimalne cene uzimali smo u obzir sve ulazne parametre što se tiče cene izgradnje, kao i koliki su troškovi naknade za uređenje zemljišta. Već sada ima veliki broj zainteresovanih preduzeća, i meni je to najveći dokaz da smo pogodili cenu kvadrata. Najbolji efekat biće kada se ovo udruži sa merom Vlade Srbije za subvencionisanje stambenih kredita. To će biti najbolji uslovi za kupovinu stanova do sada. Verujem da ćemo, ako akcija jeftine stanogradnje bude bila uspešna ove godine, to raditi i sledeće. U narednih nekoliko godina, zahvaljujući merama države, možemo da rešimo zaista veliki problem manjka stambenog prostora.
Nelegalno 620.000 objekata
– Kojim tempom očekujete da će se rješavati ogroman broj pristiglih zahtjeva za legalizaciju?
– Ako se građanima dobro objasni šta su njihove obaveze i ako se opštine i katastri dobro organizuju, ovaj posao može da se završi u narednih nekoliko godina. Važan korak što konačno znamo koliko je nelegalnih objekata (oko 620.000), pa svaka opština i grad mogu da se dobro organizuju. Većina njih je formirala odeljenja koja se samo time bave, neke su podelile brojeve i odredile datume kada stranke mogu da dođu da se ne bi stvarale gužve i mislim da je to dobar model. Blic