BEOGRAD, Direktor za ekonomsku politiku Unije malih i srednjih preduzeća EU Gerhard Huimer rekao je da bi u Srbiji trebalo podstaći investicije i razvoj velikih sistema na koje bi se mala preduzeća naslanjala, ali i pooštriti zakonsku regulativu.
“Razlog zašto su mala i srednja preduzeća teško pogođena krizom u Evropi, pa i u Srbiji je taj što kriza znači manju javnu potražnju, zato što nema novca za trošenje, zatim manju privatnu potražnju, jer i domaćinstva imaju manje novca, te manje investicija, jer niko ne želi da investira u ovom trenutku, kad strahuje za budućnost”, rekao je Huimer za RTS.
Sve to zajedno, ističe Huimer, ima veliki uticaj na mala i srednja preduzeća, a onda na ljude koji u njima rade i tako dalje.
Prema njegovim riječima, kriza nije ista u svim zemljama, na primjer u južnoj Evropi ili na ostrvima, ali mala i srednja preduzeća isto osjećaju krizu baš kao što je osjećaju i u Srbiji.
“Prvi korak u rješavanju problema u Evropi je stabilizacija finansijskog tržišta, najprije bankarskog sektora, zatim vlade država treba da podstaknu investicije i stvore više mogućnosti za investiranje i da se obezbijedi rast drugim investicionim projektima, kao što su izgradnja infrastrukture, bolje kvalifikacije, ulaganje u obrazovnje”, dodao je Huimer.
Komentarišući činjenicu da je najveći problem u Srbiji, kada je riječ o malim i srednjim preduzećima, kašnjenje naplate i do 180 dana, Huimer je rekao da u Evropi postoji novi zakon koji polako počinje da se primjenjuje, a koji kaže da potraživanja moraju da se naplate u roku od 30 do 60 dana.
“Moj utisak je da, kada govorimo o malim i srednjim preduzećima, političko okruženje nije dovoljo stabilno, zakoni, kompanije prosto nemaju dovoljno povjerenja”, rekao je Huimer.