BEOGRAD, Podržavljenje preduzeća opravdano je činiti samo na kratak rok, dok ne prođe ekonomska kriza, dok na duže država ne bi trebalo da obavlja ulogu poslodavca, izjavio je bivši ministar za privredu i privatizaciju Aleksandar Vlahović.
“Podržavljenje kao trajno rešenje preduzeća koja se nisu uspješno privatizovala apsolutno nije rješenje i to bi bio proces koji bi išao u obrnutom smjeru od onog koji je deklarativno postavljen, a to je izgradnja tržišne ekonomije”, rekao je Vlahović Tanjugu.
Vlahović, koji je narodni poslanik Demokratske stranke u parlamentu Srbije, kaže da ako podržavljenje podrazumjeva samo odlaganje privatizacije, dok ne prođe kriza, onda ono ima svrhu i opravdanost.
“Teško je očekivati da u ovom trenutku velike ekonomske krize imamo veliki broj investitora za kupovinu preduzeća”, kazao je on, istakavši da je trajni ostanak države u posjedu preduzeća u suprotnosti sa definisanim ciljevima izgradnje tržišne ekonomije.
“Država bi trebalo da ostane u određenim djelatnostima gdje je to neophodno da bi se zaštitilo funkcionisanje preduzeća u pojedinim oblastima”, dodao je Vlahović.
Na pitanje da li je država u mogućnosti da tim preduzećima pruži i neki finansijski podsticaj, Vlahović je ocijenio da država u ovom trenutku nema mogućnosti za bilo kakvu finansijsku intervenciju u preduzećima koja postaju državna.
“Apsolutno ne mislim da država treba da igra aktivnu ulogu u privredi”, kazao je on i dodao da smatra da se ništa drastično neće dogoditi u tim preduzećima, osim promjene titulara svojine.
Titular će samo u tom nekom upravljačkom smislu biti u situciji da preko upravnog odbora kontroliše kako menadžment ostvaruje definisane zadatke.
“Pokazalo se da kod onih preduzeća gdje je bilo nekoliko neuspješnih privatizacija da je u tom nekom vakumu, čekajući promjenu oblika svojine, došlo do velike devistacije (urušavanja) tih preduzeća”, rekao je on i dodao da je zbog toga neophodno da imovinom tih preduzeća u tom periodu neko konkretno upravlja.
Vlahović se osvrnuo i na najavu revizije do sada sprovedene privatizacije, istakavši da je to isključivo zadatak Agencije za privatizaciju, koja to mora da radi u skladu sa zakonom.
“Ako bilo ko drugi želi da vrši reviziju privatizacije, on mora da promjeni zakon”, tvrdi Vlahović i dodaje da preispitivanje privatizacija izvan zakonskih okvira može da unese rizičnost u postupku prodaje i ugrozi strana ulaganja.